Przejdź do treści

Dr Henryk Chrupała (1938-2015)

Henryk Chrupała

W dniu 25 stycznia b.r. zmarł w Katowicach dr Henryk Chrupała, wieloletni członek PTA i PTMA, b.  dyrektor Planetarium Śląskiego, wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej.

Henryk Chrupała ukończył w 1962 r. studia fizyki w Katowicach, gdzie jednym z wykładowców był ówczesny dyrektor Planetarium Śląskiego - doc. dr Józef Sałabun. Za namową doc. Sałabuna, Henryk Chrupała  podjął pracę w Planetarium, z którym związał się na całe swoje życie zawodowe, prowadząc niezliczoną liczbę seansów planetaryjnych, organizując wystawy, wygłaszając liczne prelekcje.  W roku 1975 został  dyrektorem Planetarium i pełnił tę funkcję przez 28 lat, aż do  momentu przejścia na emeryturę w roku 2003.

Dla młodych adeptów astronomii nazwisko dr. Chrupały kojarzy się przede wszystkim z Olimpiadą Astronomiczną. Dr Chrupała był nie tylko (z ramienia Planetarium Śląskiego) jednym z jej głównych organizatorów od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku do chwili obecnej, ale przede wszystkim autorem blisko połowy wszystkich zadań olimpijskich. Część tych zadań - z rozwiązaniami - ukazała się  w książce: "25 lat olimpiad astronomicznych" (współautor: M. Szczepański),  która do chwili obecnej jest  jedną najbardziej poszukiwanych pozycji z astronomii.

 

"Zadania z astronomii z rozwiązaniami",H. Chrupała, J.M. Kreiner, M.T. Szczepański.

 

Dr Henryk Chrupała za wybitne zasługi w szerzeniu i  popularyzacji wiedzy o Wszechświecie został uhonorowany w 1997 r. Medalem  im. Włodzimierza Zonna.

Pogrzeb dr Henryka Chrupały odbędzie się  31 stycznia o godz. 10.30 w parafii Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach (os. Tysiąclecie – Górne).
                                      

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: JMK

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na ilustracji: "Zadania z astronomii z rozwiązaniami",H. Chrupała, J.M. Kreiner, M.T. Szczepański.

Reklama