Przejdź do treści

European Rover Challenge 2018 już w połowie września w Starachowicach

ERC 2018

Do European Rover Challenge (ERC), czyli największej imprezy robotyczno-kosmicznej na świecie, pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Aktualnie trwają przygotowania terenu pod wysypanie ziemi, z której utworzone zostanie plenerowe pole marsjańskie. To na nim w połowie września czterystu zawodników z całego świata weźmie udział w rywalizacji robotów marsjańskich. Ich zmaganiom, które odbędą się na tle wielkiego pieca hutniczego z końca XIX wieku, przyglądać się będzie m.in. słynny brytyjski astronauta.

Czwarta odsłona międzynarodowych zawodów robotycznych odbędzie się od 14 do 16 września 2018 roku w Muzeum Przyrody i Techniki im Jana Pazdura w Starachowicach. Z edycji na edycję swój udział zgłasza coraz więcej uczestników – w tegorocznym finale zmierzy się ze sobą 50 zespołów z sześciu kontynentów, w tym rekordowa liczba drużyn z Europy.

Wydarzenie jest imprezą otwartą ze wstępem wolnym dla wszystkich widzów, którzy będą mieli okazję śledzić zmagania robotów marsjańskich z bliska i wziąć udział w licznych pokazach naukowo-technologicznych przybliżających kosmos i korzyści z jego eksploracji. Nie zabraknie także nowości. Wprowadzamy w tym roku nową formułę: zawody dla publiczności. Uczestnicy sterując zdalnie małym robotem ziemskim będą musieli pokonać tor z przeszkodami. Pozwoli im to choć na chwilę doświadczyć emocji, które na co dzień towarzyszą drużynom rywalizującym na polu marsjańskim – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i organizator wydarzenia. Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji będzie wystawa prezentująca fragment bazy kosmicznej MARS 2030. To projekt przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych stworzony przez Wydział Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Będzie można do niego wejść i poczuć się jak prawdziwy astronauta.

Organizatorzy ERC co roku dbają o obecność wyjątkowych osobistości światowej astronautyki. W ubiegłych latach European Rover Challenge gościło m.in. dr. Harrisona Schmitta – ostatniego człowieka na Księżycu i prof. Scotta Hubbarda – byłego szefa NASA Ames. W tym roku zaś do Starachowic przyjedzie m.in. założyciel Mars Society – dr Robert Zubrin, kierownik działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), dr Gianfranco Visentin, a także Timothy Peake, pierwszy brytyjski astronauta ESA, który pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ten ostatni weźmie udział w ceremonii otwarcia zawodów zaplanowanej na piątek (14 września), a podczas specjalnego wykładu dla publiczności opowie o swojej pracy w ośrodku szkolenia astronautów ESA.

Wydarzenie jest współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Powiat Starachowicki oraz Mars Society Polska. Honorowy patronat nad ERC objęła ESA, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz polski oddział międzynarodowej organizacji inżynierskiej IEEE. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie www.roverchallenge.eu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Portal i czasopismo Urania  Postępy Astronomii są patronem medialnym ERC 2018.

Źródło: Planet PR

 

Reklama