Przejdź do treści

European Rover Challenge 2018 odbędą się w Starachowicach

European Rover Challenge 2018

Europejskie zawody łazików marsjańskich wracają po dwuletniej przerwie do województwa świętokrzyskiego. Czwarta edycja jednego z największych w Europie wydarzeń robotyczno-kosmicznych odbędzie się od 14 do 16 września 2018 roku w Starachowicach, na terenie Muzeum Przyrody i Techniki.

European Rover Challenge (ERC) to europejska edycja znanych na całym świecie zawodów łazików marsjańskich odbywających się w Stanach Zjednoczonych od 2010 roku pod nazwą University Rover Challenge. Wydarzenie to od początku, czyli od roku 2014, odbywają się na terenie Polski – dwie pierwsze edycje w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc, natomiast trzecia edycja miała miejsce Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce koło Rzeszowa. Po dwurocznej przerwie ERC wracają znów do województwa świętokrzyskiego, ale tym razem do Starachowic.

Miejsce tegorocznych zawodów wybrano nieprzypadkowo. Wyjątkową scenerię wydarzenia stworzy uformowany przez ekspertów na potrzeby konkursu tor z czerwonej, „marsjańskiej” ziemi oraz zabytkowy piec hutniczy, przypominający swoim kształtem kosmiczną rafinerię rodem z literatury fantastycznonaukowej, przy którym także zorganizowana zostanie jedna z konkurencji. Tradycyjnie już do konkursu zaproszono studentów z całego świata (formuła ERC Student).

Czwarta edycja zawodów to nowa lokalizacja, dwie równoległe kategorie zawodów (formuła ERC Student i ERC PRO), konkurencje przygotowane w oparciu o wytyczne z dokumentów projektowych agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA, oraz szansa na wzięcie udziału w analogowej misji marsjańskiej na Półwyspie Arabskim.

Największą zmianą tegorocznej edycji ERC jest otwarcie zawodów dla zespołów, które już profesjonalnie budują łaziki marsjańskie (formuła ERC PRO). Jak wyjaśnia pomysłodawca wydarzenia, Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej – otwarcie zawodów dla profesjonalnych drużyn nie tylko podnosi poziom konkursu (również w kategorii przeznaczonej dla studentów), ale także pozwala zawodnikom na nawiązanie kontaktów biznesowych – nawet w przestrzeni warsztatowej.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, wydarzenie wzbogacone zostanie o strefę pokazów naukowo-technologicznych, przeznaczoną dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat kosmosu i związanych z nim technologii.

Wśród partnerów tegorocznej edycji ERC znalazło się m.in. Austriackie Forum Kosmiczne (Österreichisches Weltraum Forum – ÖWF), które przygotowało wyjątkową nagrodę dla zwycięzców ERC Student 2018 – udział członków zespołu i ich łazika w analogicznej misji AMADEE 2020, która odbędzie się na Półwyspie Arabskim. Organizatorami imprezy są: Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki oraz Mars Society Polska. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Misją Europejskiej Fundacji Kosmicznej jest popularyzacja nauki, promowanie wiedzy i wspieranie projektów badawczych związanych z technologią kosmiczną, inżynierią i astronomią. Fundacja zajmuje się współpracą i transferem wiedzy między przedsiębiorstwami i instytucjami. Jest organizacją non-profit.

Jak twierdzi Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, zawody ERC będą odbywały się w Starachowicach cyklicznie. Chodzi o to, aby od tej pory cały świat kojarzył to miasto z zawodami łazików marsjańskich.

Poprzednie trzy edycje ERC, które obejmowały przede wszystkim zawody łazików marsjańskich oraz pokazy naukowo-technologiczne, zgromadziły w sumie ponad siedemdziesiąt tysięcy widzów. W zawodach wzięło udział przeszło siedmiuset zawodników z piętnastu krajów, w tym Australii, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Egiptu, Nepalu i Polski. Wśród gości specjalnych poprzednich edycji znaleźli się m.in. dr Harrison Schmitt (misja Apollo 17) – ostatni człowiek, który stanął na Księżycu, dr Robert Zubrin – założyciel i prezes Mars Society, oraz dr Gianfranco Visentin – szef działu automatyki i robotyki w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Rejestracja ERC Student już ruszyła i potrwa do końca marca. Więcej o wydarzeniu na stronie www.roverchallenge.eu.

Portal i czasopismo Urania  Postępy Astronomii będą sprawowały patronat medialny nad ERC 2018.

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Planet PR

 

Reklama