Przejdź do treści

Europejskie Obserwatorium Południowe ogłosiło program wsparcia dla ukraińskich naukowców

Wschód Słońca nad Cerro Armazones

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiło program wsparcia dla naukowców z Ukrainy w związku z trwającą w tym kraju wojną, spowodowaną militarną agresją Rosji.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to czołowa na świecie organizacja zajmująca się badaniami kosmosu prowadzonymi z powierzchni Ziemi. Posiada wielkie teleskopy na pustyni Atakama w Chile. Do ESO należy kilkanaście krajów europejskich, w tym Polska. Ukraina nie jest członkiem ESO, również Rosja nie należy do tej organizacji.

W opublikowanym 11 marca 2022 roku komunikacie ESO oświadczyło, że pragnie wesprzeć astronomiczną społeczność naukową Ukrainy i w związku z tym rozpoczyna specjalny program wizyt dla naukowców pracujących w tym kraju. Badacze mogą odwiedzić jedną z siedzib ESO (Garching w Niemczech lub Vitacura w Chile), aby prowadzić projekty naukowe lub techniczne. Grant pozwoli pokryć koszty podróży i zakwaterowania przez cały czas trwania projektu.

Kierownictwo ESO dodało także, ze wszystkie jego kraje członkowskie potępiły militarną inwazję Rosji na Ukrainę. Organizacja nie utrzymuje żadnych oficjalnych kontaktów z instytucjami i firmami z Rosji i Białorusi oraz nie zamierza ich podejmować w aktualnych okolicznościach.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: ESO

 

Na zdjęciu: Wschód Słońca nad Cerro Armazones w 2016 roku. Źródło: G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)/ESO

 

Reklama