Przejdź do treści

Falcon 9 startuje i ląduje drugi raz w ciągu dwóch dni

Po udanym piątkowym starcie bułgarskiego satelity telewizyjnego, Falcon 9 wzniósł się w powietrze ponownie w niedziele, tym razem z bazy Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA. Celem misji było wyniesienie kolejnej serii 10 satelitów IridiumNEXT, służących przekazowi głosu i danych.

Był to rekord firmy jeżeli chodzi o odstęp między dwoma startami swoich rakiet. W przyszłości firma będzie chciała to powtórzyć, gdy ukończony zostanie remont drugiej wyrzutni na Florydzie i budowa portu kosmicznego w Teksasie.

Rakieta wystartowała o 22:25 polskiego czasu z wyrzutni 4E w komplesie startowym bazy Vandenberg. Rakieta szybko wzniosła się ponad mgłę spowijającą miejsce startu. Po 2 i pół minutach lotu nastąpiła separacja dolnego stopnia i rozpoczął się jego powrót na Ziemię. W tym samym czasie drugi stopień rozpędzał dalej rakietę na orbitę o wysokiej inklinacji.

Rakieta wylądowała na barce, a jej górny stopień wprowadził siebie z ładunkiem na wstępnej orbicie. Potem nastąpiła kilkudziesięciominutowa faza dryfu, po której silnik Mvac odpalił na 3 sekundy ustawiając się na okragłej orbicie o wysokości 600 km. Później w przeciągu 15 minut nastąpiła udana separacja wszystkich satelitów IridiumNEXT.

O ładunku


Był to drugi start z planowanych ośmiu mających na celu wymianę starej konstelacji Iridium składającej się z 66 satelitów nowymi satelitami w liczebności 75. Każdy z satelitów flotylli waży 860 kg i zawiera terminal komunikacyjny mogący dostarczyć usługi telefonii i przekazu danych do przepustowości 8 Mb/s. Dodatkowo każdy z satelitów został wyposażony w czujniki do monitorowania ruchu morskiego i lotniczego oraz obserwacji Ziemi.

Podsumowanie


Był to 37. start rakiety Falcon 9, 17. w konfiguracji FT (najnowsza wersja rakiety). Był to też 39. start rakiety orbitalnej w tym roku. 3. misja satelitów Iridium jest obecnie planowana na 24 sierpnia. Natomiast kolejny start Falcona 9 ma się odbyć już 1 lipca.

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Startujący w mgle Falcon 9 z satelitami IridiumNEXT. Źródło: SpaceX.

Reklama