Przejdź do treści

Galaktyka kobiet VIII - planetoidy, CBK PAN i autonomiczne samochody

VIII edycja Galaktyki kobiet

Jak bada się organizmy uśmiercone przez uderzenie planetoidy? Kto jest potrzebny, by wysłać satelitę w kosmos? Czym zajmuje się dyrektor Centrum Badań Kosmicznych? Co wiesz o projektowaniu i produkcji autonomicznych samochodów? Czy można swoją pasję przekuć w kosmicznie interesujący zawód? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w trakcie VIII edycji "Galaktyki kobiet" w dniu 2 grudnia br.

Galaktyka kobiet” to cykl spotkań z wyjątkowymi kobietami z branży kosmicznej, tworzony przez Centrum Nauki Kopernik i ESERO-Polska. Jego celem jest wsparcie dziewcząt, które pragną zajmować się naukami ścisłymi oraz tych, które jeszcze szukają swoich zainteresowań. Pierwsze spotkanie z "kosmicznymi" kobietami miało miejsce 16 kwietnia 2018 r.

W dniu 2 grudnia 2021 r. (czwartek) o godzinie 18.00 odbędzie się ósme już spotkanie tego cyklu. Trzy niezwykłe badaczki czyli prof. dr hab. Iwona Stanisławska (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN), dr Anna Łosiak (geolog planetarny, Instytut Nauk Geologicznych PAN) oraz dr Ewa Łabno-Falęcka (dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Mercedes-Benz Polska i Mercedes-Benz Manufacturing Poland) wspólnie stworzą ósmą już „Galaktykę kobiet”.

W czasie grudniowego spotkania odpowiedzią m.in. na pytania: Jak bada się organizmy uśmiercone przez uderzenie asteroidy? Kto jest potrzebny, by wysłać satelitę w kosmos? Czym zajmuje się dyrektor Centrum Badań Kosmicznych? Co wiesz o projektowaniu i produkcji autonomicznych samochodów? Czy można swoją pasję przekuć w kosmicznie interesujący zawód? Ponadto będą mówić o pasjach, wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (i czasem porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego mniemania, pozostają domeną mężczyzn.

Ta edycja „Galaktyki kobiet” jest niezwykła, gdyż profesor Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, osoba, której cała kariera wiąże się z nauką i z kosmosem, rzadko znajduje czas dla mediów i na publiczne wystąpienia. Jednak zrobiła wyjątek i specjalnie, aby wesprzeć młodych ludzi pragnących zająć się naukami ścisłymi i inżynierią spotka się z nimi w najbliższej „Galaktyce kobiet” organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik.

Wydarzenie można śledzić w mediach społecznościowych, gdzie znajduje się umieszczonych wiele ciekawych materiałów dotyczących tematu wydarzenia.

  • Link do wydarzenia na Facebook:
  • transmisja na żywo na kanale YouTube Centrum Nauki Kopernik.
     

Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebne są programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, konstruktorki pojazdów autonomicznych w przemyśle samochodowym i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej, energetyce przyszłości.

Organizatorzy zachęcają nauczycieli, aby koniecznie poinformowali o tym spotkaniu swoich wychowanków, zarówno uczennice, jak  i uczniów. Ponieważ chłopcy są także mile widziani w tym wydarzeniu online.

Każdy młody człowiek powinien mieć szansę spotkać kogoś, kto mu podpowie, zainspiruje go, stworzy szansę do rozwoju młodzieńczych pasji.

VIII edycja „Galaktyki kobiet” to wydarzenie w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności. Pytania można przesłać wcześniej na adres esero@kopernik.org.pl

Sylwetki ekspertek VIII edycji „Galaktyki kobiet”:

Prof. Iwona Stanisławska, Dyrektor CBK PAN

Prof. dr hab. Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę z zespołem naukowców, którzy w przyszłości tworzyli CBK PAN, rozpoczęła już w trakcie studiów. Od 1979 roku do dzisiaj nieustannie związana z Instytutem. Przeszła drogę od asystentki, przez adiunkta, kierowniczkę serwisu heliograficznego aż po dyrektor CBK PAN. Staż naukowy odbyła na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. W 1992 roku jako jedna z pierwszych osób w krajach postkomunistycznych otrzymała stanowisko kierowniczki europejskiego grantu PECO. Opracowała drugi na świecie automatyczny system przetwarzania danych obserwacyjnych Słońca i przestrzeni okołoziemskiej. Była kierowniczką w grupie liderów siedmiu projektów europejskich COST (Cooperation in the Field of Scientific and Technical Research). Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych publikowanych w najważniejszych czasopismach branżowych. Lubi pracować z ludźmi, szczególnie takimi, których nie trzeba prowadzić za rękę, pokazywać, co mają zrobić, lecz sami wykazują inicjatywę, nie lękają się śmiałych projektów, lubią, to co robią i potrafią tym entuzjazmem rozpalać innych.

Dr Anna Łosiak, Instytut Nauk Geologicznych PAN

Dr Anna Łosiak, geolog planetarny, pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN – bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi oraz powierzchnię Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship, Fulbrighta i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Pracowała naukowo w Lunar and Planetary Institute w Houston gdzie miała dostęp do super tajnych laboratoriów NASA. Prowadziła badania terenowe w kilkunastu kraterach uderzeniowych na całym świecie, wielokrotnie narażając się na niebezpieczeństwo porwania przez trąbę powietrzną, zaginięcia na pustyni, ataku dzikich zwierząt, upadku z dużej wysokości.

Dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Mercedes-Benz Polska
 
Dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Mercedes-Benz Polska i Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Absolwentka filologii niemieckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie w Tybindze. Pracowała naukowo na uczelniach w Polsce i w Niemczech. W latach 1993-1999 była radcą do spraw kultury w Ambasadzie RP w Bonn. Od 2000 roku jest odpowiedzialna za komunikację wewnętrzną i relacje zewnętrzne w Grupie Daimler AG w Polsce. Laureatka najważniejszych nagród branżowych (m.in. „Golden Arrow”, „PRotony”, Dyrektor Marketingu Roku : „Thinking Outside of the Box” – dwukrotnie). „Businesswoman of the Year” (2016) w Konkursie Pisanym Szminką (w kategorii: Korporacja). Odznaczona medalem „Za Zasługi dla Transportu RP” (2014) oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec (2019). Członkini Rady Marek Superbrands i Rady Programowej Kongresu Kobiet. Członkini w kapitule Fundacji Perspektywy. Współzałożycielka i pierwsza prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (2006-2010); współzałożycielka i pierwsza prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008-2012).

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: CBK PAN, ESERO-Polska

Reklama