Przejdź do treści

Globalny webcast z astronautami na Noc Jurija

Yuri's Night 2020

W nocy z 11 na 12 kwietnia zorganizowany zostanie globalny webcast z astronautami z całego świata. Akcja jest prowadzona w ramach tzw. Nocy Jurija (Yuri's Night). 12 kwietnia przypada rocznica pierwszego załogowego lotu człowieka w Kosmos, którego dokonał kosmonauta Jurij Gagarin.

12 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych. Święto to zostało ustanowione 7.04.2011 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wcześniej ten dzień był obchodzony w niektórych krajach jako Dzień Kosmonautyki, albo Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. W tym dniu organizowane są także tzw. Noce Jurija (Yuri's Nights). Celem jest propagowanie w społeczeństwie zainteresowania eksploracją kosmosu i inspirowanie nowego pokolenia odkrywców.

Yuri's Night Global Webcast

Głównym wydarzeniem zaplanowanym w tym roku jest globalny webcast z astronautami. Jak zapowiadają organizatorzy: Yuri's Night Global Webcast połączy fanów Nocy Jurija z dziesiątkami astronautów, gwiazd, muzyków, pracowników branży kosmicznej w świętowaniu lotów kosmicznych ludzkości.

Wśród potwierdzonych astronautów możemy znaleźć nazwiska: Jessica Meir (astronautka NASA, będzie rozmawiać z pokładu stacji ISS), Chris Hadfield (astronauta kanadyjski), Nicole Stott  (astronautka NASA), Scott Kelly  (astronauta NASA), Soyeon Yi (astronautka koreańska), Cady Coleman (astronautka NASA). Pełną lista gości dostępna jest na stronie akcji.

Pomysłodawcami Nocy Jurija są Loretta Hidalgo, Trish Garner oraz George Whitesides (były dyrektor NASA w latach 2004–2008 i dyrektor generalny i prezes firmy Virgin Galactic). Po raz pierwszy obchody zorganizowano 12 kwietnia 2001 roku. Akcja ma swoją stronę internetową pod adresem https://yurisnight.net.

Obchodzony jest także Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week), w dniach od 4 do 10 października. Został on ustanowiony 6 grudnia 1999 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Odwołuje się do dwóch rocznic: 4 października 1957 roku w kosmos poleciał radziecki Sputnik 1 - pierwszy w historii sztuczny satelita, z kolei 10 października 1967 r. w życie wszedł "Traktat o przestrzeni kosmicznej".

Globalny webcast z astronautami rozpocznie się 12 kwietnia o godz. 1:00 polskiego czasu.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: Yuri's Night