Przejdź do treści

Historyczny lot używanego Falcona 9

W czwartkowe popołudnie ze stanowiska 39A w Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9. Start zapisał się do historii jako pierwszy lot orbitalny przy użyciu pierwszego stopnia, który leciał już w innej misji i powrócił na Ziemię.

Po 15 latach rozwoju firmy, zrealizowano aspiracje o powtórnym użyciu pierwszego stopnia rakiety. Cel ten przyświecał firmie SpaceX od samego początku rozwoju. Pierwszym etapem były udane lądowania rakiet na lądzie i barce. Gdy po kilku niepowodzeniach zaczęto regularnie odzyskiwać pierwsze stopnie, było kwestią czasu kiedy po raz pierwszy do ponownego lotu zostanie użyty odzyskany stopień. Minionej nocy nie tylko z powodzeniem wysłano komercyjnego satelitę SES-10, ale też użyty już drugi raz stopień powrócił i wylądował na bezzałogowym statku.

Użyty stopień Falcona 9 po raz pierwszy leciał w kwietniu 2016 roku, kiedy udało mu się wystartować kapsułę zaopatrzeniową Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po udanej misji Elon Musk, prezes firmy powiedział, że planuje w tym roku wykorzystać jeszcze do 6 używanych rakiet – 3 lub 4 loty Falconów 9 i debiutancki lot Falcona Heavy z dwoma użytymi stopniami po bokach rakiety.

Pierwszym wyniesionym użytą rakietą satelitą był SES-10 - zbudowany przez Airbus Defence and Space satelita telekomunikacyjny, który zastąpi parę satelitów telewizyjnych wyniesionych przez SES w latach 90. Nowe urządzenie oferować będzie m.in. dostęp do telewizji w jakości Ultra HD (4K) dla użytkowników w Meksyku, Ameryce Południowej i Środkowej oraz Karaibach. Satelita składa się z 50 transponderów wysokiej mocy pasma Ku. Ostatecznie zajmie on pozycję 67 W na orbicie geostacjonarnej. Satelita został zbudowany w oparciu o platformę Eurostar E3000. W ramach zachęty do kupienio lotu używanym stopniem, SpaceX zaoferował obniżoną o 10% cenę wyniesienia satelity.

Relacja ze startu


Pierwszy stopień rakiety odpalił silniki 3 sekundy przed podniesieniem się ze stanowiska startowego. Lot rozpoczął się o 0:27 polskiego czasu.

Po 2 minutach i 38 sekundach lotu i na wysokości ponad 60 km dolny stopień zakończył swoją pracę i po chwili odłączyl się od rakiety.

Z niewielką rezerwą paliwową 1. stopień rozpoczął swój drugi powrót na Ziemię, podczas gdy górny stopień kontynuował główny cel misji.

Po raz pierwszy podjęto takze próbę odzysku owiewki aerodynamicznej chroniącej wynoszonego satelitę podczas lotu w dolnych, gestych warstwach atmosfery.

Lądowanie dolnego stopnia udało się. Po 9 minutach od startu misji rakieta wyhamowała i wylądowała stabilnie na środku bezzalogowej barki.

W mniej wiecej tym samym czasie swoja prace zakonczyl silnik drugiego stopnia. Po skończonym działaniu nastąpiła faza 18 minut dryfu, po której po raz ostatni odpalony zostal silnik, ktory po 53 sekundach działania ustawił ładunek na docelowej orbicie GTO o wymiarach 220 na 35 400 km i inklinacji 26 stopni. Potem nastapila udana separacja satelity.

Źródło: SF101

Więcej informacji:
  • film ze startu rakiety Falcon 9 z ładunkiem SES-10
  • relacja z udanego startu z portalu Spaceflight101.com
  • opis techniczny wyniesionego ładunku
Na zdjęciu: Pierwszy lot używanej rakiety orbitalnej. Falcon 9 startujący z wyrzutni 39A na Florydzie z ładunkiem SES-10. Źródło: SpaceX.