Przejdź do treści

Huragan Maria widziany z kosmosu w 3D

Na dwa dni przed niszczycielskim uderzeniem huraganu Maria w Puerto Rico Global Precipitation Measurement Core Observatory, satelita należący do NASA i japońskiej agencji kosmicznej JAXA, wykonał trójwymiarowy obraz tej potężnej burzy z 2017 roku.

W tym czasie Maria była huraganem "zaledwie" kategorii 1. Widok trójwymiarowy ujawnił procesy zachodzące w jego wnętrzu - łącznie z tymi, które odpowiadają za intensyfikację początkowo z pozoru niegroźnej burzy i powstania huraganu kategorii 5 w ciągu zaledwie 24 godzin.

To pierwsza taka wizualizacja obejmująca perspektywę 360 stopni. Przenosi ona widza do wnętrza huraganu. Satelita, który ją wykonał, posiada zaawansowany radar rozpoznający zarówno ciepłą, jak i zamarzniętą wodę. Jaskrawe kropki pokazują tu obszary opadów, przy czym kolor zielony i żółty odpowiada niskim poziomom opadów, a czerwony i fioletowy - wysokim. Na samym szczycie huraganu, tam, gdzie temperatury są niskie, niebieskie i fioletowe kropki wskazują odpowiednio na lekkie i silne opady zamarzniętego lodu. Kolorowe obszary poniżej kropek pokazują, ile deszczu docierało do powierzchni Ziemi w  danym czasie.

W miarę postępu wizualizacji kropki zamieniają się w liczby, które są obserwowanymi poziomami opadów w milimetrach, jakie miały miejsce w ciągu godziny. W przypadku tego huraganu wynoszą one od mniej niż 0,5 mm/h do ponad 150 mm/godz. Następnie wizualizacja przekształca te wartości opadów w elipsoidy, aby pokazać wyższe (szerokie, czerwone lub fioletowe) i niższe (sferyczne, zielone lub żółte) wartości opadów deszczu i śniegu (kolory od fioletu do niebieskiego).

Satelita zmierzył także rozmiary drobniejszych opadów atmosferycznych i ich rozkład w czasie burzy. Pod koniec wizualizacji duże krople deszczu są przedstawione jako kropki ciemnoniebieskie, podczas gdy najdrobniejszym opadom odpowiada kolor jasnoniebieski i biały.

Analiza wielkości kropli i ilości opadów jest badaniem kluczowym w procesie właściwego zrozumienia intensywności oraz zmienności huraganów takich jak ten. Czynniki takie jak temperatura, wilgotność, prędkość wiatru i typ chmur determinują wielkość cząsteczek opadu, co z kolei ma wpływ na ilość spadającego deszczu i dalszy rozwój burzy. Te zaawansowane pomiary satelitarne są zatem bardzo istotne z punktu widzenia lepszego prognozowania czasu i miejsc, w których te potężne burze mogą się nasilać.

Czytaj więcej:


Źródło: NASA's Earth Science News Team/ Ellen Gray


Na ilustracji: Pierwsza wizualizacja danych satelitarnych 3D, która przenosi nas do wnętrza Huraganu  Maria.
Źródło: Goddard Space Flight Center NASA

Reklama