Przejdź do treści

IAU zachęca: dołącz do globalnego świętowania 50. rocznicy Apollo 11

Buzz Aldrin patrzy na lądownik księżycowy - misja Apollo 11

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca wszystkich do wspólnego świętowania 50. rocznicy Apollo 11, czyli pierwszego w historii załogowego lądowania na Księżycu. Dodatkowo organizatorzy rocznicowych wydarzeń w najbliższych dniach mogą zgłaszać je do globalnej bazy projektu Moon Landing 50. Można za to nawet wygrać nagrody!

Projekt nazwie „Moon Landing 50” to jedna z inicjatyw w ramach IAU100, czyli obchodów stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) i stulecia odkryć astronomicznych. Moon Landing 50 dotyczy wydarzeń związanych z rocznicą historycznej dla ludzkości chwili, gdy Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Dzisiaj mija pięćdziesiąt lat od startu misji Apollo 11, a za kilka dni kolejne okazje do świętowania: 20 lipca – lądowanie, a 21 lipca – pierwszy krok na Księżycu.

W akcji Moon Landing 50 bierze udział ponad 120 krajów. Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych w trakcie i około rocznicy Apollo 11 20–21 lipca 2019 roku są m.in.: Moon Habitat Design Contest w Indiach, występ Radio Science Orchestra w Wielkiej Brytanii, turniej astronautów w golfa w USA, warsztaty z dotykowymi modelami astronomicznymi (dla osób niewidomych) w Argentynie, publiczne prelekcje w Zambii na temat przyszłej eksploracji kosmosu, wystawa muzealna o kosmicznych pionierach w Chinach, specjalny program telewizyjny w irlandzkiej telewizji publicznej i wiele więcej.

W przypadku Polski w bazie znajduje się jak na razie siedem wydarzeń: w Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie, Warszawie, w niewielkiej Czernicy, a także w Kaliszu i Truszczynach. Zachęcam również innych organizatorów do rejestrowania swoich wydarzeń na stronie Moon Landing 50, tak aby ogólnoświatowy obraz uroczystości był jak najbardziej kompletny i uwzględniał też polskie działania. Kompletną listę aktywności zgłoszonych z całego świata można znaleźć na stronie Moon Landing 50 (www.moonlanding50.org– powiedział dr Krzysztof Czart, krajowy koordynator IAU100 w Polsce.

Moon Landing 50

W ramach projektu Moon Landing 50 wspieranych jest dodatkowo także kilka innych specjalnych inicjatyw dedykowanych tej rocznicy, takich jak SYSTEM Sounds, który poprzez dźwięki udostępnia naukowe dziedzictwo misji Apollo, a także inicjatywę We Share the Same Moon, rozwijaną w celu stworzenia integracyjnego podejścia do edukacji naukowej poprzez opowiadanie historii. Dodatkowo dwadzieścia osób i organizacji na całym świecie zostało nagrodzonych specjalnymi teleskopami podpisanymi przez różnych astronautów oraz prezydent IAU, prof. Ewine van Dishoeck. Teleskopy te są wsparciem dla nagrodzonych w ich działaniach w zakresie popularyzacji nauki.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca organizatorów i uczestników księżycowych wydarzeń do umieszczania informacji i zdjęć w mediach społecznościowych wraz z hasztagami #IAU100 oraz #MoonLanding50. Na stronie internetowej Moon Landing 50 można poprzez formularz przesłać zdjęcia, jest też dostępna zbiorcza tablica z postami z mediów społecznościowych.

Co więcej, na organizatorów i uczestników wybranych wydarzeń czekają nagrody. Na przykład trwa konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 5–12 lat pt. Under One Moon.

Moon Landing 50 - logo

Jak podaje IAU, projekt jest realizowany w ramach setnej rocznicy powstania tej organizacji. Obchody IAU100 trwają przez cały 2019 rok i obejmują ponad 3500 wydarzeń w 130 krajach, z udziałem milionów osób na całym świecie świętujących astronomiczne przełomy, które ukształtowały naukę, technologię i kulturę w trakcie ostatniego stulecia. Projekt ma także zwrócić uwagę na istotną rolę astronomii jako narzędzia w edukacji, rozwoju i dyplomacji. Więcej informacji można znaleźć na witrynie IAU100 oraz jej polskiej wersji.

Więcej informacji:

 

Źródło: IAU / IAU100 / Moon Landing 50

Opracowanie: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu:

Moduł księżycowy Apollo 11 oraz Buzz Aldrin
Astronauta Edwin E. "Buzz" Aldrin Jr., pilot modułu księżycowego patrzy na moduł księżycowy „Orzeł” („Eagle”). Zdjęcie wykonał astronauta Neil A. Armstrong, dowódca Apollo 11, przy pomocy 70 mm aparatu fotograficznego. Źródło: NASA.

 

Reklama