Przejdź do treści

Planeta Pirx i gwiazda Solaris nominowane w plebiscycie na literackie wydarzenie roku

Planeta Pirx widoczna z powierzchni jej księżyca (wizja artystyczna)

W plebiscycie literackim można głosować na wydarzenie astronomiczne. W ramach konkursu Książka Roku 2019, w kategorii Wydarzenie Roku, nominowane zostało nadanie nazw gwieździe i planecie, nawiązujących do twórczości Stanisława Lema. Głosowanie trwa do końca lutego.

Solaris i Pirx to od niedawna oficjalne nazwy dla gwiazdy BD+14 4599 i planety BD+14 4559 b, ustalone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w ramach akcji IAU100 NameExoWorlds. Nawiązują one do twórczości Stanisława Lema, polskiego pisarza literatury science-fiction.

Zwróciło to uwagę czytelników książek i specjalistów od literatury, którzy nominowali to wydarzenie w konkursie Książka Roku 2019 w kategorii Wydarzenie Roku. Internauci mogą na stronie plebiscytu głosować w tej oraz innych kategoriach do końca lutego 2020 r. Organizatorem plebiscytu jest redakcja portalu Lubimyczytac.pl, a konkurs jest wspierany przez Allegro.

W uzasadnieniu nominacji czytamy m.in.:

Lem w kosmosie! W wyniku globalnego konkursu Międzynarodowej Unii Astronomicznej planeta odkryta przez polskich astronomów została nazwana Pirx, a gwiazda – Solaris. Zarówno w przesyłanie propozycji nazw, jak i w samo głosowanie ze wszystkich nacji najbardziej zaangażowani byli Polacy. Największą popularnością cieszyły się wśród nich propozycje nazw zaczerpnięte z literatury.

W momencie pisania niniejszego tekstu w kategorii Wydarzenie Roku były oddane około 33 tysiące głosów, a w całym plebiscycie oddano ponad 205 tysięcy głosów.

Książka Roku 2019 to przykład, iż astronomia ciągle ma wpływ na kulturę, tym bardziej, że inne astronomiczne wydarzenie – opracowanie trójwymiarowej mapy Drogi Mlecznej – zostało nominowane w konkursie MocArty RMF Classic 2019 w kategorii Rzecz z Klasą. W tym drugim przypadku głosowanie trwa do 26 lutego 2020 r.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na rysunku:

Artystyczna wizualizacja widoku z powierzchni hipotetycznego księżyca planety Pirx (BD+14 4559 b). Rys.: M. Mizera / PTA / IAU100.

Reklama