Przejdź do treści

Inauguracja sezonu naukowego w habitacie Lunares

Baza LUNARES_2018 © Anna B Gregorczyk

Baza Lunares, na terenie byłej wojskowej bazy lotniczej w Pile (Wielkopolskie), jest domem dla badaczy kosmosu. Kolejne grupy naukowców uczestniczą w symulacjach, które pomogą ludzkości zrozumieć z jakimi zagrożeniami mogą się wiązać załogowe misje na Księżyc oraz na Marsa. Już 14 kwietnia br. ruszy trzeci sezon naukowy Placówki Badawczej Lunares, tym razem pod patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej.

Już 14 kwietnia br. o godz. 12:00 startuje trzeci sezon badawczy w habitacie Lunares. W ramach inauguracji sezonu przewidziano spotkanie z załogą misji, przedstawienie planów placówki na sezon 2019, poczęstunek i rozmowy kuluarowe oraz w ramach Dnia Otwartego zwiedzanie habitatu dla wszystkich chętnych, którzy przybędą na lotnisko do Piły.

Misja inauguracyjna odbędzie się w dniach 14-20 kwietnia br. Do udziału w niej zaproszono sześcioro naukowców oraz projektantów. Wezmą oni udział w eksperymentach naukowych i medycznych. Przeprowadzone zostaną także testy nowego wyposażenia oraz badania we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym i firmą Bio-Gen. PUM prowadzi badania stomatologiczne nad wpływem liofilizatów na powstawanie płytki nazębnej oraz rozwój flory bakteryjnej w jamie ustnej. Kolejnym badaniem jest rozwój drobnoustrojów w zmniejszonej grawitacji w czym ma pomóc nowy klinostat pozwalający ciągle obracać próbki laboratoryjne w trzech różnych osiach.

Wśród nowych sprzętów znajduje się również farma aeroponiczna służąca do bezglebowej uprawy roślin stworzona przez z firmę Space is More. Instalacja pozwalająca uprawiać na powierzchni mniejszej niż pół metra kwadratowego 32 sadzonki roślin została zaprojektowana dla jak największej automatyzacji. Czujniki same dobierają odpowiednie natężenie oświetlenia oraz badają skład wody z pożywką informując o jej stężeniu. Używając takiej technologii astronauci mogliby nie tylko wytwarzać żywność poza Ziemią - uprawy bezglebowe i rolnictwo wertykalne może pomóc uprawiać żywność dla większej ilości ludzi na mniejszej powierzchni, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody.

Podczas misji testowane będą też zagadnienia związane ze spacerami w skafandrach kosmicznych. Testowany będzie stworzony na Politechnice Wrocławskiej egzoszkielet zaprojektowany by odciążyć kręgosłup użytkownika. Podczas wyjść w skafandrach badaczom towarzyszyć będą dwa łaziki – Turtle Rover firmy Kell Ideas oraz Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Doświadczony zespół lekarzy i naukowców będzie czuwał nad ich bezpieczeństwem przez całą dobę.

Baza Lunares to analogowy habitat, czyli miejsce umożliwiające symulacje załogowych misji kosmicznych. Została zaprojektowana z myślą o monitorowaniu zdrowia i zachowania członków załogi w warunkach wydłużonej izolacji od środowiska zewnętrznego. Jest to unikalna w Polsce jednostka badawcza, która w ten weekend rozpocznie trzeci rok swojej działalności. Przy  pomocy bazy naukowcy sprawdzają szereg aspektów związanych ze zdrowiem ludzi w izolacji oraz wpływem otoczenia na ich samopoczucie.

Na placówkę składają się:   

  • Hangar lotniczy zawierający 250m2 terenu do spacerów EVA
  • Habitat o powierzchni 150m2, w którego skład wchodzi przestrzeń do życia, laboratoria, warsztat,      łazienka, kuchnia, biuro, oraz magazyn.

Dyrektorem Placówki Badawczej Lunares oraz jej projektantem i operatorem jest Leszek Orzechowski.

Od 2017 roku w badaniach uczestniczyło blisko pół setki badaczy z całego świata podczas siedmiu analogowych misji naukowych. Podczas symulowanych misji na Księżycu oraz na Marsie testowano prototypy skafandrów kosmicznych, zagadnienia z zakresu współpracy człowiek-maszyna oraz przeprowadzono szereg badań nad uprawą roślin. Ponadto sami badacze, przez cały okres trwania symulacji, również byli obiektami badań medycznych oraz psychologicznych.

Organizatorami trzeciego sezonu badawczego są Space Garden oraz Space is More. Patronat honorowy nad aktualnym sezonem sprawuje Polska Agencja Kosmiczna.


Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Leszek Orzechowski/Placówka Badawcza Lunares

 

Reklama