Przejdź do treści

Inauguracja teleskopu w PTMA Kielce

23 lipca 2016 r. w Kielcach odbyło się spotkanie inauguracyjne z okazji oddania do użytku teleskopu PTMA Kielce – Uniwersał 270/1500. Prace renowacyjne nad szesnastoletnim dziś już teleskopem trwały od lipca 2013 roku i wymagały od Członków oraz Przyjaciół wielkiego zapału, a także wytrwałości.

"Przed rokiem, w lipcu 2015 r., na I Zebraniu Zarządu Oddziału jednogłośnie podjęliśmy decyzję o konieczności wykonania montażu Dobsona pod ten teleskop. Do pierwszych prac przystąpiliśmy już w następnym miesiącu w nadziei na jak najszybsze oddanie go do użytku. Tak też się stało 23 lipca." - powiedział prezes O/Kielce, Mikołaj Sabat. W czasie integracyjnego spotkania PTMA Kielce Mikołaj Sabat, przedstawił kolejne etapy wykonywanych prac renowacyjnych i zaprezentował obecny stan gotowego już do użytku teleskopu. Tego samego dnia członek PTMA Kielce, Krzysztof Duda, przekazał na rzecz oddziału szukacz optyczny 8×50 do użytku przy teleskopie Uniwersał.

Osoby szczególnie aktywne podczas prac renowacyjnych zostały uhonorowane na tabliczce z podziękowaniami, umieszczonej na frontowej części montażu. Teleskop Uniwersał będzie wykorzystywany przez PTMA Kielce podczas imprez popularnonaukowych oraz pokazów nieba. Miłośnicy astronomii będą mogli także na określony czas wypożyczyć teleskop do własnego użytku.

Wkrótce na stronie PTMA Kielce udostępniona zostanie specjalna zakładka poświęcona teleskopowi i formularz najmu.

Źródło: kielce.ptma.pl

Na ilustracji:
Teleskop PTMA Kielce – Uniwersał 270/1500. Źródło: kielce.ptma.pl

Reklama