Przejdź do treści

W czwartek w Toruniu: Jak zmieniał się obraz Ziemi i Wszechświata na przestrzeni wieków?

Ilustracja do wykładu Prof. Andrzeja Strobla – Wikimedia - Flammarion

W czwartek 30 marca odbędzie się kolejny wykład astronomiczny przygotowany przez prof. Andrzeja Strobla. Naukowiec opowie w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, jak na przestrzeni wieków zmieniał się obraz Ziemi i Wszechświata. Początek o godz. 18.00.

Jaką drogą ludzkość doszła do naszego obecnego pojmowania i rozumienia Wszechświata? Czy ta współczesna wiedza o Wszechświecie jest już zamknięta, kompletna, logiczna i ostateczna? A może raczej w uzyskanym, dzisiejszym obrazie Wszechświata pojawia się potrzeba jego korekty i zmian? Od początku swego istnienia człowiek podejmował próby poznania i zrozumienia zjawisk na Ziemi i otaczającym go niebie. Starał się też określić swoje miejsce w ogromnym, ogarniającym go przestrzennie Wszechświecie.

Prof. Andrzej Strobel jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku astronomii Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Od ukończenia studiów, aż do emerytury w 2009 roku pracował w Instytucie Astronomii UMK. Odbył też kilka naukowych staży w ośrodkach astronomicznych, m.in. w USA, Francji, Szwecji i Szwajcarii. Jest członkiem Komisji 33. i 45. Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Jego badania naukowe dotyczyły w większości astronomii galaktycznej, własności gromad gwiazdowych i rotacji Galaktyki. Poza badaniami zajmuje się historią fizyki i astronomii, do dziś zajmuje się także popularyzacją wiedzy astronomicznej. Prowadzi odczyty dla publiczności, bierze udział w organizowaniu pikników astronomicznych i oprowadza wycieczki po Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. Pełni też funkcję Przewodniczącego Fundacji Przyjaciół Planetarium w Toruniu. Jego osobiste hobby to konstrukcja zegarów słonecznych.

Organizatorzy wykładu: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Toruń, Książnica Kopernikańska. Patronat: Urania – Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej

Początek o godz. 18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Prof. Andrzej Strobel. Źródło: UMK

Prof. Andrzej Strobel. Źródło: Astronarium

Parafraza Flammariona – Jacek Drązkowski

Parafraza Flammariona – Jacek Drążkowski

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: ksiaznica.torun.pl

Przygotowanie: Elżbieta Kuligowska

Ilustracja: Wikimedia - Flammarion

Reklama