Przejdź do treści

Już niebawem zaczniemy odbierać dane z satelity Metop-C

Metop-C

Satelita Metop-C poleciał w kosmos 7 listopada ubiegłego roku. Ale dopiero teraz zbierane przez niego dane staną się dostępne dla służb i naukowców.

Metop-C to ostatni z zaplanowanej serii satelitów Metop, które okrążają naszą planetę na niskich polarnych orbitach eliptycznych. Satelity te są ważną częścią segmentu kosmicznego Systemu Polarnego Europejskiej Organizacji Wykorzystywania Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) - (EPS). Do EPS należy także satelita Metop-A (umieszczony na orbicie w roku 2006), Metop-B (2012), oraz tak zwany segment naziemny (stacje odbioru danych, anteny śledzące satelity).

Metopy krążą na wysokości 817 kilometrów ponad Ziemią, dzięki czemu są w stanie codziennie przesyłać szczegółowe zdjęcia jej powierzchni. Monitorują  pogodę i zmiany klimatyczne.

Metop-C dzieli obecnie swą orbitę z Metopem-A i B, krążąc wokół Ziemi w równych odległościach od nich obu, w tak zwanej konfiguracji typu Tristar. Aktualnie satelita jest na etapie uruchamiania. Niebawem podjęta zostanie decyzja, czy wszystkie trzy Metopy pozostaną w aktualnej konfiguracji, czy też Metop-C zostanie przemieszczony o 180 stopni w stosunku do Metopa-B (oryginalna konfiguracja Metopów A/B), z Metopem-A krążącym odtąd wokół Ziemi dokładnie pomiędzy nimi pomiędzy (Trident - konfiguracja "trójzębna", także przedstawiona na poniższym rysunku.)

Konfiguracje Metop

Rysunek: po lewej - trzy satelity Metop oddzielone od siebie o 120 stopni (konfiguracja Tristar), po prawej: druga możliwa konfiguracja Trident, z satelitami B i C oddzielonymi o 180 stopni i znajdującym się między nimi w odległości około 90 stopni Metopem-A.
Źródło: Eumetsat

Co będzie obserwował Metop-C?

  • profile pionowe temperatury i wilgotności powietrza w troposferze
  • pionowe profile stężenia ozonu oraz zawartości NO2, SO2, CO i innych składników atmosferycznych
  • właściwości tzw. aerozoli
  • właściwości i rozkład chmur
  • temperatury powierzchni oceanów, wiatry nad oceanami, poziomy lodu morskiego
  • wilgotność gleby, roślinność, temperatury powierzchni Ziemi;
  • naładowane cząsteczki w przestrzeni kosmicznej.

 

System Polarny EUMETSAT jest europejskim wkładem we wspólny, międzynarodowy program obserwacji Ziemi z pomocą satelitów polarnych (IJPS). Ze strony amerykańskiej podobne satelity na orbicie utrzymuje i obsługuje Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) Stanów Zjednoczonych. Celem zapewnienia lepszego zasięgu z większą częstotliwością przelotów ponad miejscami Ziemi o średnich szerokościach geograficznych satelity Metop przelatują ponad nimi mniej więcej w środku europejskiego dnia, podczas gdy satelity NOAA JPSS fotografują Ziemię poruszając się na uzupełniającej orbicie popołudniowej.

Globalne dane z satelitów Metop są pozyskiwane dwa razy na jedną orbitę, mniej więcej co 50 minut, w specjalnych stacjach położonych w północnym archipelagu Svalbard (Spitzbergen) i w amerykańskiej stacji McMurdo na Antarktydzie. Gotowe już, przetworzone produkty satelitarne są dostarczane do odbiorców w mniej więcej dwie godziny po zebraniu pomiarów. Produkty te są wykorzystywane między innymi jako dane wejściowe do numerycznych modeli prognozowania pogody.

Seria Metop zapoczątkowała nową erę w badaniach zmian pogody oraz klimatu i środowiska Ziemi. Dane zbierane na bieżąco przez satelity są dostarczane bezpośrednio do modeli pogodowych, dzięki czemu prognozy pogody można na ich podstawie generować dla okresów czasu od kilku godzin do nawet 10 dni naprzód. Pomiary z radiometrów działających w podczerwieni i na falach radiowych oraz sygnalizatorów akustycznych dostarczają na przykład tym modelom aktualne informacje na temat globalnej struktury temperatur i wilgotności atmosferycznej - z wysoką rozdzielczością pionową i poziomą. Satelity zapewniają również ciągłość w długoterminowym monitorowaniu czynników odgrywających ważną rolę w zmianach ziemskiego klimatu, w tym zmianach globalnego rozkładu chmur, pokrywy śniegu i lodu oraz temperatur i wiatrów na powierzchni oceanu.

Dane z satelitów Metop-A i Metop-B są od lat odbierane, przetwarzane i wykorzystywane do prognozowania pogody także w Polsce.

 

Czytaj więcej:


Źródło: Eumetsat


Na zdjęciu: Satelita Metop-C podczas testów na Ziemi.

Źródło: ESA/G. Porter

Reklama