Przejdź do treści

Już ponad rok PW-Sat2 działa na orbicie

Członkowie zespołu PW-Sat2

3 grudnia 2019 roku minął rok od startu w kosmos polskiego satelity PW-Sat2, zbudowanego przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej. Jest to drugi studencki i jednocześnie czwarty polski satelita. W ciągu roku pracy satelita przesłał na Ziemię ponad 700 zdjęć, wykonał ok. 50 testów i eksperymentów.

Start rakiety Falcon 9 z polskim satelitą na pokładzie odbył się 3 grudnia 2018 roku z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Podczas startu na pokładzie wraz z satelitą znajdowało się ponad 60 innych satelitów.

Głównym celem misji było przetestowanie systemu deorbitacji, który pozwoli na szybsze usunięcie satelity z orbity i w przyszłości pomoże rozwiązać problem tzw. „śmieci kosmicznych”. Otwarcie żagla deorbitacyjnego nastąpiło 29 grudnia 2018 roku – wcześniej niż pierwotnie planowano. Główna część misji miała trwać 40 dni, jednak większość eksperymentów wykonano znacznie wcześniej ze względu na korzystny układ sesji komunikacyjnych. W celu zminimalizowania ryzyka utraty misji podjęto decyzję o otwarciu żagla deorbitacyjnego jeszcze przed końcem grudnia.

Rozłożenie żagla przebiegło pomyślnie i jeszcze tego samego dnia udało się odebrać pierwsze ujęcia z kamer pokładowych. Niestety po ok. 3 dniach na żaglu pojawiły się rozerwania, które z czasem objęły około 30–35% powierzchni żagla. Obniżyło to skuteczność jego działania i aktualnie przewidywany czas deorbitacji to ok. 2,5 roku.

W ciągu ostatniego roku PW-Sat2 prowadził badania środowiska radiacyjnego panującego na niskiej orbicie okołoziemskiej (26 eksperymentów czujnika pochłoniętej dawki promieniowania jonizującego RadFET), a uzyskane wyniki były prezentowane na branżowych konferencjach m.in. European CubeSat Symposium. Satelita przeprowadził również 22 testy eksperymentalnego czujnika Słońca SunS, który określa orientację satelity względem Słońca.

Do dziś operatorzy stacji naziemnych nawiązali ponad 2300 sesji łączności z satelitą, przesyłając telekomendy, wyniki eksperymentów, a także ponad 700 zdjęć wykonanych za pomocą dwóch kamer pokładowych. Do pomocy włączyła się również społeczność radioamatorów z Polski i świata, odbierając dane z satelity PW-Sat2 i przekazując je zespołowi.

Wnioski z misji i wyniki badań członkowie zespołu zaprezentowali w trakcie Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC 2019), który w tym roku miał miejsce w Waszyngtonie.

Kilka miesięcy temu kolejna grupa studentów Politechniki Warszawskiej rozpoczęła prace nad trzecim już studenckim satelitą. PW-Sat3 prawdopodobnie będzie nieco większy od swojego poprzednika. Więcej szczegółów na temat tej misji pojawi się w roku 2020.

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa pracowali nad satelitą PW-Sat2 w cleanroomie Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Wcześniej przez wiele miesięcy projektowali i rozwijali swoje rozwiązania w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Partnerem strategicznym budowy PW-Sat2 są gliwickie firmy Future Processing oraz FP Instruments. Obydwie firmy udzielają studentom wsparcia merytorycznego, a wiosną 2016 roku ufundowały oraz stworzyły oprogramowanie dla komputera pokładowego, czyli „mózgu” PW-Sat2. Oprogramowanie to jest dostępne open-source na GitHubie PW-Sat2.

Wraz z firmą SoftwareMill stworzyli narzędzie do analizy i prezentacji danych odebranych z satelity, które jest dostępne dla internautów i radioamatorów.

Z najnowszymi informacjami na temat stanu misji można zapoznać się na Twitterze: @PWSat2

Materiały dodatkowe:

Zdjęcia w wysokiej jakości: flickr.com/photos/pwsat2
Wykresy derobitacji satelity: sail.pw-sat.pl
Serwis dla radioamatorów: radio.pw-sat.pl

Źródło: SKA/PW-Sat

Reklama