Przejdź do treści

Kolejny etap poszukiwania życia pozaziemskiego

Artystyczna wizja planety Kepler-62f. Źródło: NASA

Coraz częściej naukowcy sugerują, że kolejne odkrycia planet podobnych do Ziemi powinny prowadzić do intensywnego poszukiwania życia. 18 kwietnia 2013, ogłoszono odkrycie kolejnych planet potencjalnie nadających się do zamieszkania – Kepler-62e oraz Kepler-62f. Jak sugerują badacze, nadszedł czas, aby zająć się szczegółową analizą odkryć, co wymagać będzie zbudowania kolejnych instrumentów badawczych.

 

Kepler-62e oraz Kepler-62f , dwie nowo odkryte planety zostały zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Keplera.

 

Instrument, należący do NASA, poszukuje ziemio-podobnych planet pozasłonecznych. Swą nazwą upamiętnia astronoma Jana Keplera. Głównym celem misji jest określenie częstotliwości występowania układów planetarnych w kosmosie i szukanie różnic w ich strukturach. Podstawowa misja teleskopu zakończyła się w listopadzie 2012 roku, obserwacje będą jednak kontynuowane w ramach programu przedłużonego jeszcze na kolejne cztery lata.

Do dziś odkryto ponad 100 potwierdzonych i ponad 2700 niepotwierdzonych obiektów. Naukowcy zaangażowani w prace Keplera przyznają jednoznacznie, że misja stanowi idealne podwaliny dla kolejnej generacji misji poszukiwania i badania egzoplanet.

 

Nowe odkrycia - Kepler-62e, Kepler-62f to elementy układu planetarnego Kepler-62, składającego się z pięciu planet. Odkryty został w 2013 roku w gwiazdozbiorze Lutni.

 

Centralna gwiazda tego układu - 2MASS J18525105+4520595, jest mniejsza i chłodniejsza od Słońca. Wiek gwiazdy szacuje się na siedem miliardów lat, jest więc znacznie starsza niż nasze Słońce. Planeta Kepler-62f jest jedynie o 40% większa od Ziemi i najprawdopodobniej jest planetą skalistą, Rozmiary Kepler-62e o 60% większe niż Ziemi.

 

Naukowcy sugerują, że atmosfera obu planet jest bardzo zbliżona do ziemskiej, a średnie temperatury na nich panujące to około 30°C (dla 62e) i -28°C (dla 62f). Odkrycie całego systemu planetarnego Kepler-62 opublikowane zostało w Science:

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Alicja Wierzcholska | Źródło: Science, space.com

Na zdjęciu: Artystyczna wizja planety Kepler-62f. Źródło: NASA

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama