Przejdź do treści

Misja Crew-2 wystartowała w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

W kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleciał na rakiecie Falcon 9 statek Crew Dragon z czterema astronautami. Misja Crew-2 firmy SpaceX zadokuje do stacji w sobotę 24 kwietnia.

Rakieta Falcon 9 uruchomiła silniki, po czym wzniosła się ze stanowiska startowego SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral 23 kwietnia 2021 r. o 11.49 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu rakietowego przebiegły pomyślnie i po około 12 minutach statek Crew Dragon “Endeavour” z astronautami oddzielił się od górnego stopnia rakiety na niskiej orbicie okołoziemskiej. Niedługo po tym otworzyła się sekcja nosowa statku, chowająca urządzenia komunikacyjne i port dokowania.

Teraz statek Crew Dragon będzie kontynuował samodzielny lot w kierunku stacji. Zadokuje z kompleksem orbitalnym 24 kwietnia o 11.10 czasu polskiego.


O misji Crew-2

img

Crew-2 to druga misja załogowa przeprowadzana przez SpaceX w ramach kontraktu z NASA na wykonywanie rotacji załóg do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a trzeci lot z astronautami w ogóle, licząc również testowy lot demonstracyjny z maja 2020 r.

W kierunku ISS poleciało w niej czworo astronautów: Amerykanie Shane Kimbrough (dowódca statku Crew Dragon) i Megan McArthur (pilot statku), Japończyk Akihido Hoshide (specjalista misji) i Francuz Thomas Pesquet (specjalista misji). Wszyscy są weteranami lotów kosmicznych. Dla Kimbrough i Hoshide będzie to trzeci lot na orbitę, McArthur i Pesquet byli raz w przestrzeni kosmicznej wcześniej.

Astronauci spędzą na stacji około 6 miesięcy, biorąc udział w Ekspedycji 66.

W locie do stacji wykorzystano ponownie dolny stopień rakiety Falcon 9, który brał udział w misji Crew-1 w listopadzie 2020 r. Był to pierwszy w historii astronautyki lot załogowy, w którym skorzystano z używanego wcześniej członu.

Do stacji poleciał też używany statek załogowy. Crew Dragon “Endeavour”, którym polecieli astronauci był już na stacji ISS z astronautami misji demonstracyjnej Demo-2 od maja 2020 r.


Przebieg przygotowań i lotu rakietowego

img

Początkowo start rakiety Falcon 9 planowano na 22 kwietnia. Ze względu jednak na wysokie fale i porywisty wiatr w możliwym rejonie awaryjnego powrotu astronautów nad Oceanem Atlantyckim zdecydowano się przesunąć lot o jeden dzień.

Dzień przed planowanym startem prognozowano bardzo wysokie, wynoszące 90% prawdopodobieństwo na korzystne warunki pogodowe nad kosmodromem.

Ostatnia faza przygotowań do lotu rozpoczęła się gdy astronauci zostali oficjalnie przekazani przez NASA pod kontrolę SpaceX, operatora lotu, nieco ponad 4 godziny przed startem. Następnie przystąpiono do ubrania całej czwórki w startowe skafandry kosmiczne. 3 godziny i 15 minut przed startem, o godzinie 3.34 w nocy czasu lokalnego, samochody sportowe Tesla Model X rozpoczęły transport załogi z budynku przygotowań Neil Armstrong Operations & Checkout Building do platformy startowej SLC-39A, gdzie czekała na nich rakieta Falcon 9 ze statkiem Crew Dragon na szczycie.

img
Astronauci po wyjściu z budynku Neil Armstrong Operations & Checkout Building. Źródło: NASA TV.

Astronauci po przetransportowaniu na platformę startową weszli do statku Crew Dragon, tam usadowili się w swoich fotelach i zostali zabezpieczeni przez załogę. Po testach komunikacji, sprawdzeniu szczelności skafandrów niecałe 2 godziny przed planowanym startem zamknięto właz do kapsuły.

Pogoda wyglądała dobrze i 45 minut przed startem zespół naziemny dał zezwolenie na lot. Kilka minut później od statku odsunięto ramię dostępowe, po którym astronauci wchodzili na jego pokład. O 5.11 czasu lokalnego uzbrojono system ucieczkowy - zestaw silników SuperDraco, które w przypadku zagrażającej życiu awarii podczas tankowania lub lotu, oddzieli statek z astronautami od rakiety i umożliwi bezpieczny powrót.

35 minut przed planowanym startem rozpoczęło się tankowanie rakiety. Najpierw zaczęły się napełniać zbiorniki kerozyny w obu stopniach rakiety, i ciekłego tlenu w dolnym stopniu. O 5.33, 16 minut przed startem rozpoczęło się tankowanie ciekłego tlenu również w drugim członie.

Na pięć minut przed startem statek Crew Dragon przeszedł na wewnętrzne zasilanie. Minutę przed uruchomieniem silników rozpoczęło się zwiększanie ciśnienia do poziomu roboczego.

img

Rakieta Falcon 9 uruchomiła 9 silników Merlin 1D i wzniosła się w powietrze o 11.49 czasu polskiego (o 5.49 czasu lokalnego). Rakieta opuściła stanowisko startowe i ciągiem silników dolnego stopnia zaczęła kierować się poza atmosferę. Niecałą minutę po starcie nastąpił moment największego ciśnienia dynamicznego oddziałującego na rakietę podczas lotu.

Po 2 minutach i 36 sekundach od startu pracę zakończył dolny stopień. 8 sekund po jego odłączeniu uruchomiony został pojedynczy silnik Merlin Vac górnego stopnia.

img

8 minut i 47 sekund po starcie górny stopień zakończył działanie. Statek wraz z rakietą znalazł się wtedy już na niskiej orbicie okołoziemskiej. Separacja statku Crew Dragon z górnym członem nastąpiła o 6.01 czasu lokalnego.

Mniej więcej w tym samym czasie na Ziemię wracał dolny stopień. Rakieta wylądowała na autonomicznej barce na Oceanie Atlantyckim o 5.58.

Minutę po separacji rakiety od statku, statek Crew Dragon z astronautami otworzył sekcję nosową, w której znajduje się port dokowania i systemy komunikacyjne używane do spotkania ze stacją.

img

 

 

Kiedy dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Teraz statek Crew Dragon z astronautami będzie w kolejnych godzinach wykonywał odpalenia synchronizujące orbitę z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i pozwalające zbliżyć się do kompleksu.

Dokowanie w porcie w amerykańskim module Harmony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powinno nastąpić 24 kwietnia o 11.10 czasu polskiego. Załoga Crew-2 dołączy do przebywających na orbicie 7 astronautów. Czworo z nich z misji Crew-1 pod koniec kwietnia wróci na Ziemię. Na stacji pozostanie załoga Sojuz MS-18: Oleg Nowicki, Piotr Dubrow i Mark Vande Hei i dzisiejszego lotu Crew-2. Wejdą w skład 66. Ekspedycji.

 

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NASA/SpaceX

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Falcon 9 startująca ze statkiem Crew Dragon z astronautami misji Crew-2. Źródło: NASA TV/SpaceX.

 

Reklama