Przejdź do treści

Widoczne są już Perseidy!

Nadlatują Perseidy, które co roku widoczne są od 17 lipca do 24 sierpnia. Wszystkich miłośników "spadających gwiazd" zachęcamy do obserwacji!

Perseidy to coroczny i najbardziej wyczekiwany przez wszystkich miłośników "spadających gwiazd" rój meteorów, ale to chyba nic dziwnego, bo to przecież właśnie one są największą coroczną atrakcją wakacyjnego nieba.

Perseusz to konstelacja, w której znajdziemy radiant tego niezwykłego roju. W jego lokalizacji może pomóc fakt, że gwiazdozbiór ten graniczy między innymi od północy z Kasjopeją i Żyrafą, a od południa z Bykiem i Baranem. Najjaśniejszą gwiazdą tej konstelacji jest Mirfak (alfa Persei). W gwiazdozbiorze tym znajdziemy również Mgławicę Kalifornia (NGC 1499). Została nazwana tak, ponieważ jej kształt jest podobny do stanu Kalifornia w USA.

Podczas obserwacji Perseidów w dniu maksimum, 12 sierpnia, co roku jesteśmy w stanie ujrzeć nawet do 100 zjawisk w ciągu jednej godziny! Uwaga dostrzeżenie tylu zjawisk jest tylko możliwe, gdy w dniu maksimum nie wypadnie np. pełnia Srebrnego Globu, tak jak miało to miejsce w 2014 roku, oraz tzw. zjawiska Superksiężyca, wtedy nie było możliwe dostrzeżenie aż tylu zjawisk. W tym roku zapowiadają się znacząco lepsze warunki do podziwiania "spadających gwiazd", ponieważ tegoroczna pełnia przypada na dzień 18 sierpnia, czyli tydzień po maksimum aktywności Perseidów.

Prędkość meteorów z tego roju wchodzących w ziemską atmosferę wynosi 59 km/s. Warto również pamiętać, że to właśnie z tym rojem związana jest kometa okresowa Swift-Tuttle, należąca do grupy komet typu Halleya. Zachęcamy również, aby w miarę możliwości w dniu maksimum lub w jego okolicach, wybrać się poza duże aglomeracje, ponieważ miejskie niebo nigdy nie da nam tego samego co prowadzenie obserwacji poza dużymi aglomeracjami.

Wszystkich pasjonatów nocnych łowów zachęcamy do spoglądania w niebo oraz do fotografowania "spadających gwiazd". Życzymy również pogodnego nieba i oby każde z wypowiedzianych życzeń się spełniło.

Więcej informacji:


Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Mapka gwiazdozbioru Perseusza. Źródło: astrojawil.pl

Reklama