Przejdź do treści

Perseidy 2023 w Piwnicach koło Torunia

Perseidy 2023 w Piwnicach

Gdzie obserwować maksimum roju Perseidów? Na pewno z dala od miejskich świateł! Takimi miejscami są m.in. uniwersyteckie obserwatoria astronomiczne, takie jak należące do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika obserwatorium w Piwnicach.

Fundacja Aleksandra Jabłońskiego zaprasza w dniach 12-14.08.2023 roku na "Piknik Spadających Gwiazd – Perseidy 2023". Wydarzenie jest imprezą cykliczną, organizowaną w obserwatorium w Piwnicach od 2015 roku (z wyjątkiem roku pandemicznego), podczas której uczestnicy mają możliwość wysłuchania wykładu popularnonaukowego. Prelegentami są naukowcy pracujący w Instytucie Astronomii UMK, absolwenci astronomii na UMK, a także redaktorzy i współpracownicy "Uranii".

W programie jest też zwiedzanie obserwatorium oraz swobodne obserwacje nieba, zarówno gołym okiem jak i przez udostępniane teleskopy, oczywiście pod okiem instruktorów - pracowników fundacji, obserwatorium i studentów astronomii.

Pomysł na organizację "Pikniku Spadających Gwiazd" to inicjatywa pracowników fundacji oraz obserwatorium, mająca na celu upowszechnianie astronomii i zwiększenie dostępności niezwykłego obiektu, jakim jest Obserwatorium Astronomiczne, dla osób zainteresowanych astronomią. Jako czynna placówka naukowa, obserwatorium nie jest na co dzień dostępne dla zwiedzających, a Piknik Spadających Gwiazd jest tak naprawdę jedyną w roku okazją, żeby w kameralnej atmosferze spędzić czas na obserwacjach nocnego nieba na jego terenie. Co roku coraz więcej osób jest zainteresowanych uczestnictwem, są też osoby, które uczestniczą w pikniku co roku, przyjeżdżając czasem z bardzo odległych zakątków Polski.

Tegoroczna edycja Pikniku odbywa się w ramach realizacji projektu „Fizyka na wyciągnięcie ręki” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Rezerwacja biletów oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie Fundacji Aleksandra Jabłońskiego oraz profilach projektu „Fizyka na wyciągnięcie ręki” i Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach na Facebooku.

Więcej informacji:

 

Autor: Agnieszka Górska-Pukownik

Źródło: Fundacja Aleksandra Jabłońskiego

Reklama