Przejdź do treści

NASA wyśle drona na powierzchnię Tytana w ramach nowej misji programu New Frontiers

img

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że w ramach kolejnej misji międzyplanetarnej programu New Frontiers wyśle w kierunku Tytana autonomicznego drona o nazwie Dragonfly.

Kolejną misją programu New Frontiers będzie Dragonfly. NASA planuje w 2026 roku wysłać w kierunku Tytana autonomicznego drona, który dotrze na powierzchnię księżyca Saturna w 2034 roku.


Źródło: NASA/JHU-APL.

Dragonfly odwiedzi kilka wybranych lokalizacji w rejonie lądowania w poszukiwaniu procesów chemicznych, mogących wskazywać na rozwój prostych form życia. Sonda będzie sporej wielkości dronem z ośmioma wirnikami. Będzie to pierwsza w historii misja naukowa składająca się w całości z latającego urządzenia. Inżynierowie chcą w ten sposób wykorzystać, 4 razy gęstszą od ziemskiej, atmosferę Tytana.

Najważniejsze informacje o Tytanie

  • drugi największy księżyc w Układzie Słonecznym, jest nawet większy od Merkurego
  • ma lodową powierzchnię i prawdopodobnie ocean pod nią
  • to jedyny księżyc z dużej gęstości atmosferą, na dodatek składającą się w większości z azotu, jak na Ziemi
  • podpowierzchniowy ocean Tytana to jedno z najbardziej obiecujących miejsc w Układzie Słonecznym w kwestii istnienia życia
  • posiada na powierzchni jeziora i rzeki węglowodory – złożone głównie z ciekłego metanu i etanu

Tytan pod wieloma względami przypomina wczesną Ziemię, dlatego jest od dawna pożądanym celem naukowców. Misja Dragonfly odwiedzi złożone ze związków organicznych wydmy, zbada powierzchnię krateru uderzeniowego, gdzie woda w ciekłej postaci oddziaływała ze związkami organicznymi przez prawdopodobnie dziesiątki tysięcy lat. Dzięki misji dowiemy się, jak bardzo złożona chemia organiczna występuje na Tytanie, z czego dokładniej składa się atmosfera księżyca i jakie właściwości ma ocean i zbiorniki wodne schowane pod jego lodową powierzchnią.

Historia badania Tytana przez sondy kosmiczne

  • 1979 – Pioneer 11 (przelot)
  • 1980 – Voyager 1 (przelot)
  • 1981 – Voyager 2 (przelot)
  • 2004-2017 – Cassini-Huygens (orbiter i lądownik)

Dzięki danym z misji Cassini-Huygens naukowcy wybiorą do lądowania spokojny pogodowo czas na powierzchni Tytana. Dron Dragonfly wyląduje najpierw na polach wydmowych Shangri-La w rejonie równika. Sonda będzie stopniowo wykonywała coraz większe skoki – misja ma mieć możliwość przemieszczania się na odległość nawet 8 km w ciągu jednego lotu. Drugim głównym celem misji ma być krater uderzeniowy Selk, gdzie znajdują się dowody na przeszłą obecność wody w stanie ciekłym i związków organicznych.

Sonda Dragonfly ma w sumie przelecieć około 175 km, co pobije wszelkie rekordy przemieszczania się po pozaziemskich obiektach. Jest to już czwarta misja, która będzie realizowana w programie New Frontiers. To w ramach tego programu zrealizowano misje: New Horizons do Plutona i Ultima Thule, Juno do Jowisza oraz OSIRIS-REx do asteroidy Bennu. Wszystkie te misje są nadal aktywne i pogłębiają naszą wiedzę o Układzie Słonecznym.

Misja Dragonfly będzie zarządzana przez Elizabeth Turtle z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Laurel w stanie Maryland.

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Wizualizacja sondy Dragonfly na powierzchni Tytana. Źródło: NASA/JHU-APL.

Reklama