Przejdź do treści

New Shepard wykonuje pierwszy lot w 2020 roku

img

Po dziesięciomiesięcznym zastoju, od czasu poprzedniego lotu rakiety New Shepard, firma Blue Origin wznawia starty swojej rakiety. Lot systemu wielokrotnego użytku zakończył się powodzeniem.

Pierwotnie rakieta miała wznieść się w powietrze 24 września, by po kilku opóźnieniach ostatecznie wystartować 13 października. Start został przeprowadzony z ośrodka firmy West Texas w stanie Teksas.

New Shepard wraz z kapsułą są w stanie powrócić na Ziemię podobnie, jak robi to rakieta Falcon 9 od SpaceX. Rakietę napędza silnik BE-3. 

Misji oznaczona jako NS-13 wystartowała z 12 ładunkami od różnych firm, w tym z zestawem sensorów zbudowanych przez NASA do rozwijania technologii precyzyjnego lądowania. Agencja testuje te rozwiązania dla misji programu Artemis. Oprócz sensorów testowane jest również oprogramowanie. Cały system został nazwany Safe and Precise Landing – Integrated Capabilities Evolution (SPLICE) i ma za zadanie znacznie poprawić lądowanie oraz pozwalać na większy stopień precyzji przy nim również na innych planetach. Sensory zostały umieszczone na stopniu rakiety i kontrolowały fazę jego zniżania.

Firma Blue Origin aktywnie bierze udział w programie Artemis. Rozwija koncepcję lądownika załogowego w ramach zespołu National Team. Zaprojektowała już lądownik księżycowy Blue Moon. 

Niektóre aspekty procedury lądowania New Shepard odpowiadają tej, która przewidziana jest na lądowanie na Srebrnym Globie, dzięki czemu naukowcy są w stanie przeprowadzać testy podczas misji niezwiązanych bezpośrednio z lotem na Księżyc.

New Shepard to pierwsza z linii rakiet, którą rozwija Blue Origin. Oprócz swoich możliwości transportowych zaprojektowana jest też do przewożenia turystów, którzy będą mieli okazję doświadczyć stanu nieważkości w trakcie krótkiego lotu suborbitalnego. NS-13 to jedna z ostatnich misji bezzałogowych New Sheparda przed lotami z ludźmi zaplanowanymi na nie wcześniej niż 2021 rok.

 

Opracował: Tomasz Majerowicz

Na podstawie: NASA/NSF

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: New Shepard lądujący po udanej misji NS-13. Źródło: Blue Origin.

 

 

 

Reklama