Przejdź do treści

Nieudany debiut chińskiej rakiety Długi Marsz 7A

img

Nowa chińska rakieta Długi Marsz 7A zawiodła w swoim debiucie. Wynoszony w misji tajny ładunek Xinjishu Yanzheng-6 nie osiągnął orbity.

Z kosmodromu Wenchang przeprowadzono 16 marca start rakiety Długi Marsz 7A. Jest to nowy wariant rakiety Długi Marsz 7, która wykonała do tej pory dwie udane misje w 2016 i 2017 r.

Lot nowej rakiety nie był jednak udany. Podmiot CASC, będący operatorem rakiety nie poinformował po starcie o udanej misji, a dwie godziny po starcie w oficjalnych mediach pojawiła się informacja o awarii rakiety i powołaniu zespołu badającego przyczyny niepowodzenia.

Długi Marsz 7A to rakieta należąca do nowej generacji systemów nośnych Chin. Konstrukcja mierzy 60 metrów, składa się z trzech stopni i jest w stanie wynieść 6 ton na orbitę transferową do geostacjonarnej (GTO). Dolny stopień wraz czterema dodatkowymi członami bocznymi jest zasilany mieszanką kerozyny i ciekłego tlenu. Bazuje on na członie rakiety Długi Marsz 5. Drugi stopień, jest również napędzany kerozyną i ciekłym tlenem i powstał w oparciu o rozwiązania w rakietach Długi Marsz 6 i 7. Górny stopień na ciekły wodór i tlen to modyfikacja stopnia rakiety Długi Marsz 3B.

Nie wiadomo, który człon rakiety Długi Marsz 7A zawiódł w tym locie i jaki będzie miało to wpływ na harmonogram chińskich lotów orbitalnych. Jeśli problem pojawił się przy pierwszym stopniu może to wpłynąć na planowaną misję marsjańską w lipcu lub budowę chińskiej stacji orbitalnej. Awaria w drugim stopniu oznaczałaby potencjalne uziemienie serii rakiet Długi Marsz 6 i 7, co mogłoby opóźnić starty niektórych ładunków telekomunikacyjnych. Problem z 3. stopniem oznaczałby z kolei wstrzymanie lotów jednej z najczęściej wykorzystywanych przez Chiny rakiet Długi Marsz 3B.

Chiny pokładają duże nadzieje w rakietach serii Długi Marsz 7. Mają one zastąpić starszą rodzinę rakiet Długi Marsz 2, 3, 4, które używają w dolnych stopniach toksycznych paliw hipergolicznych. Dla rakiet Długi Marsz 7 przygotowano infrastrukturę przy kosmodromie Wenchang, położonym na wybrzeżu. To też minimalizuje straty wywoływane spadkiem dolnych stopni rakiet na zamieszkałe tereny, które występują np. przy lotach rakiety Długi Marsz 3B startującej z Xichang.

Satelita Xinjishu Yanzheng-6 utracony w tym locie był nieznanego przeznaczenia. Dosłowne tłumaczenie jego nazwy z chińskiego to: satelita weryfikacji nowych technologii - 6. Oficjalne media nie podały żadnych informacji na jego temat.

Na podstawie: NSF/SpaceNews/Xinhua

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 5 - najcięższa z rakiet nowej generacji wprowadzonych przez Chiny w ostatnich latach. Źródło: 篁竹水声 (CC BY 4.0)