Przejdź do treści

Nieudany debiut chińskiej rakiety Długi Marsz 7A

img

Nowa chińska rakieta Długi Marsz 7A zawiodła podczas swojego debiutu. Wynoszony w misji tajny ładunek Xinjishu Yanzheng-6 nie osiągnął orbity.

Z kosmodromu Wenchang przeprowadzono 16 marca start rakiety Długi Marsz 7A. To nowy wariant rakiety Długi Marsz 7, która wykonała do tej pory dwie udane misje w 2016 i 2017 roku.

Lot nowej rakiety nie był jednak udany. Podmiot CASC, będący operatorem rakiety, nie poinformował po starcie o udanej misji, a dwie godziny po starcie w oficjalnych mediach pojawiła się informacja o awarii rakiety i powołaniu zespołu badającego przyczyny niepowodzenia.

Długi Marsz 7A to rakieta należąca do nowej generacji systemów nośnych opracowywanych w Chinach. Konstrukcja mierzy sześćdziesiąt metrów, składa się z trzech stopni i jest w stanie wynieść sześć ton na orbitę transferową do geostacjonarnej (GTO). Dolny stopień, wraz czterema dodatkowymi członami bocznymi, jest zasilany mieszanką kerozyny i ciekłego tlenu. Bazuje on na członie rakiety Długi Marsz 5. Drugi stopień jest również napędzany kerozyną i ciekłym tlenem i powstał w oparciu o rozwiązania w rakietach Długi Marsz 6 i 7. Górny stopień, na ciekły wodór i tlen, to modyfikacja stopnia rakiety Długi Marsz 3B.

Nie wiadomo, który człon rakiety Długi Marsz 7A zawiódł w tym locie i jaki będzie miało to wpływ na harmonogram chińskich lotów orbitalnych. Jeśli problem pojawił się przy pierwszym stopniu, może to wpłynąć na planowaną misję marsjańską w lipcu lub budowę chińskiej stacji orbitalnej. Awaria w drugim stopniu oznaczałaby potencjalne uziemienie serii rakiet Długi Marsz 6 i 7, co mogłoby opóźnić starty niektórych ładunków telekomunikacyjnych. Problem z trzecim stopniem oznaczałby z kolei wstrzymanie lotów jednej z najczęściej wykorzystywanych przez Chiny rakiet – Długi Marsz 3B.

Chiny pokładają duże nadzieje w rakietach z serii Długi Marsz 7. Mają one zastąpić starszą rodzinę rakiet Długi Marsz 2, 3 i 4, które spalają w dolnych stopniach toksycznych paliw hipergolicznych. Dla rakiet Długi Marsz 7 przygotowano infrastrukturę przy kosmodromie Wenchang, położonym na wybrzeżu. Minimalizuje to także straty wywoływane spadaniem dolnych stopni rakiet na zamieszkane tereny, które występują np. przy lotach rakiety Długi Marsz 3B, startującej z Xichang.

Satelita Xinjishu Yanzheng-6, utracony w tym locie, był nieznanego przeznaczenia. Dosłowne tłumaczenie jego nazwy z chińskiego to „satelita weryfikacji nowych technologii – 6”. Oficjalne media nie podały żadnych informacji na jego temat.

Na podstawie: NSF/SpaceNews/Xinhua

Opracowanie: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 5 – najcięższa z rakiet nowej generacji, wprowadzonych przez Chiny w ostatnich latach. Źródło: 篁竹水声 (CC BY 4.0).

Reklama