Przejdź do treści

Nowy chiński statek załogowy wyniesiony w udanym debiucie rakiety Długi Marsz 5B

img

Z kosmodromu Wenchang wystartowała po raz pierwszy rakieta Długi Marsz 5B, wynosząc na orbitę prototyp nowego chińskiego statku załogowego.

Rakieta wystartowała 5 maja o 12:00 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i testowy egzemplarz nowego chińskiego statku załogowego został umieszczony na orbicie.


Test chińskiego statku załogowego nowej generacji

Debiut rakiety Długi Marsz 5B był ważny z kilku powodów. Po pierwsze jest to bezzałogowy test nowego chińskiego statku, który w przyszłości może być używany do załogowych lotów poza bliskie otoczenie Ziemi. Do tej pory, do wszystkich sześciu misji załogowych Chin, użyty został statek Shenzhou.

Statek Shenzhou może pomieścić trzech astronautów i jest zaprojektowany tylko do lotów na niską orbitę okołoziemską. Wariant nowego chińskiego statku, testowanego w tym locie, może pomieścić nawet sześciu astronautów i jest wyposażony w osłonę termiczną, umożliwiającą powrót na Ziemię przy większych prędkościach, a więc z podróży z dalekiego kosmosu.

Chiny chcą w tym locie przetestować działanie osłony termicznej, która ma wytrzymać powroty z trajektorii księżycowych oraz spadochrony i systemy odzyskiwania kapsuły. Nowy chiński statek ma umożliwić wielokrotne wykorzystywanie kapsuł, które powracają na Ziemię. Misja ma zakończyć się 8 maja. Wtedy ma nastąpić powrót i lądowanie kapsuły w Mongolii Wewnętrznej.


Debiut nowej rakiety

W starcie tym debiutował nowy wariant rakiety. System Długi Marsz 5B to zmodyfikowana rakieta Długi Marsz 5 - najcięższa do tej pory zbudowana chińska rakieta nośna, która swój pierwszy lot odbyła w 2016 roku. Na rakiecie Długi Marsz 5B będą w 2021 roku przeprowadzone misje budowy chińskiej stacji orbitalnej. Ten wariant rakiety powstał właśnie na potrzeby programu budowy stacji. We wtorkowym starcie symulowano wyniesienie jej głównego modułu.


Przygotowania do misji marsjańskiej

Wreszcie dzisiejszy lot otwiera furtkę dla lipcowej misji marsjańskiej Tianwen-1. Chiny chcą przeprowadzić pierwszy samodzielny lot w kierunku Czerwonej Planety przy użyciu rakiety Długi Marsz 5, która dzieli wiele komponentów ze startującą dziś rakietą Długi Masz 5B.

 

Na podstawie: Xinhua/NSF/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 5B, startująca w pierwszym locie z kosmodromu Wenchang. Źródło: Xinhua.

Reklama