Przejdź do treści

Obserwatorium na Otrycie w Bieszczadach potrzebuje wsparcia

W Polsce może powstać nowe obserwatorium astronomiczne, ale wymaga wsparcia. Niezwykła inicjatywa warszawskich... socjologów skupionych wokół swojej Chaty na bieszczadzkim Otrycie 896 m n.p.m. Wielka odległość od siedzib ludzkich oraz... brak prądu w obiekcie gwarantują dostęp do najciemniejszego, w Polsce nieba. Jeszce przez 3 dni trwa zbiórka funduszy na budowę

Projekt wywodzi się z idei ,,obserwatoriów prezydenckich", które mogłyby być budowane w każdej gminie i szkole i charakteryzuje najniższy z możliwych stosunek kosztów budowy i wyposażenia obserwatorium do średnicy teleskopu. Opisany w najnowszej Uranii nr 3/2015 (s. 11) pomysł socjologów, ma charakter prototypu, który może wyznaczać drogę następnym podobnym budowom i inicjatywom, albo nawet podjęciu seryjnej produkcji. Na razie jednak dzielni socjologowie realizują go własnymi siłami!

Każda, nawet symboliczna złotówka wpłacona przez polskich astronomów, polskich miłośników astronomii oraz strażników natury i ciemnego nieba na ten projekt, może nas przybliżyć do o wiele bardziej szczytnych celów. Na wsparcie inicjatywy zostały tylko 3 dni - do 23 lipca! Akcja zbierania funduszy: https://polakpotrafi.pl/projekt/obserwatorium.

Do tej pory projekt wsparło 235 osób, na łączną kwotę 26462 zł.

Więcej informacji:

Maciej Mikołajewski
Reklama