Przejdź do treści

Odbył się pierwszy lot rakiety Bigos 4

Start rakiety Bigos 4

Rakieta Bigos 4 firmy SpaceForest z Gdyni odbyła lot inauguracyjny w piątek 2 listopada 2018 r. na terenie lotniska wojskowego w Babich Dołach. Próba zakończyła się pełnym sukcesem.

Firma SpaceForest poinformowała na swoim profilu na facebooku, że 2 listopada 2018 r przeprowadziła pierwszy lot swojej nowej rakiety Bigos 4. Eksperyment odbył się na terenie wojskowego lotniska w Babich Dołach na północy Gdyni w porozumieniu z wieżą kontroli lotów. Lot przebiegł bez zakłóceń. Silnik zanotował prawidłową pracę, a rakieta osiągnęła założony pułap i została odzyskana bez żadnych uszkodzeń. Firma SpaceForest zmotywowana sukcesem planuje kolejne loty testowe.

Rakieta badawcza BIGOS 4 stanowi pierwszy z kluczowych kroków w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), polegającym na stworzeniu rakiety do misji suborbitalnych i wynoszenia ładunków do 50 kg na wysokość 150 km. Jest to model pojazdu SIR w skali 1:2. Mierzy 5,5 m, ma średnicę 204 mm, waży 65 kg bez materiału pędnego, zaś jej masa startowa wynosi 100 kg. Przewidywana maksymalna prędkość to 600 m/s (Ma 1.9). BIGOS 4 ma być zdolny do ponownego lotu w ciągu 72 godzin.

Pod linkiem można obejrzeć nagranie ze startu.

Firma SpaceForest ma siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni i zatrudnia ponad 25 osób. Do tej pory rakietowcy z Gdyni zbudowali kilka rakiet testowych, w tym całą rodzinę rakiet Bigos (Bigos, Bigos 2, Bigos 3 i najnowszy Bigos 4) oraz rakietę Candle-2, która była używa do testów w projekcie Komisji Europejskiej DEWI.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: SpaceForest

Reklama