Przejdź do treści

Pierwszy lot rakiety w 2017 roku dla Chin

5 stycznia 2017 roku rozpoczął się nowy rok lotów rakietowych. Zainaugurowany został przez Chińczyków lotem ciężkiej rakiety nośnej Długi Marsz 3B. Rakieta wzniosła się nad Centrum Satelitarnym Xichang o godzinie 16:15 polskiego czasu. Ładunkiem misji był TJSW 2 – drugi z serii satelitów testowania technologii telekomunikacyjnych na orbicie - a przynajmniej tak mówią oficjalne źródła.

Tak na prawdę nie wiadomo co dokładnie kryje się za nazwą tego konkrentego satelity. Podobnie jak poprzedni satelita TJSW 1, informacje na jego temat są ograniczone, a sposób przygotowań do startu i zdawkowe informacje na temat jego przeznaczenia wskazują na jego potencjalnie militarną rolę. Już wysłany w 2015 roku TJSW 1 był określany przez obserwatorów jako możliwy pierwszy z serii satelitów wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi.
Podobne może być przeznaczenie TJSW 2 – jest to być może drugi element systemu nazywanego Wielki Mur, podobnego do amerykańskiej konstelacji SBIRS, która jest elementem systemu ostrzegania i przeciwdziałania pociskom balistycznym.

Rakieta nośna


Tajemniczy ładunek wyniosła rakieta Długi Marsz 3B – rozwijany od 1986 roku system startowy, bazujący na rakiecie Długi Marsz 3A. Modyfikacje względem rakiety desygnowanej oznaczeniem 3A są jednak znaczne. Rakieta ma powiększone zbiorniki paliwa i utleniacza, polepszone znacznie systemy kontroli lotu oraz poszerzoną owiewkę na ładunek (4,2 m).

Rakieta jest trzystopniowa. Pierwsze dwa stopnie są zasilane paliwem hipergolicznym – tetratlenkiem diazotu (N2O4) oraz 1,1-Dimetylohydrazyną (UMDH). Ostatni stopień używa paliwa kirogenicznego – ciekłego wodoru i tlenu. Rakieta wspierana jest przez cztery rakiety pomocnicze na to samo paliwo co dwa dolne stopnie.

Rakieta jest w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską (LEO) powyżej 12 t, a na orbitę transferową do geostacjonarnej 5 500 kg. Całość ma wysokość 56 metrów.

Do rakiety można dodać niewielki stopień hipergoliczny Yuanzheng-1, nie był on jednak wykorzystany podczas tego startu.

Debiutancki lot nieulepszonej wersji rakiety 3B odbył się w 1996 roku i przeszedł do historii jako jedna z największych katastrof w historii chińskiej astronautyki. System kierowania uległ awarii i rakieta zamiast lecieć w górę tuż po wzniesieniu skierowała się w stronę zamieszkałych terenów. Zginęło wtedy co najmniej 6 osób.

Pierwszy udany lot rakiety odbył się po przerwie, w 1997 roku. Rakieta nigdy jednak nie spełniła swych założeń – nie stała się popularną na komercyjnym rynku rakietą wynoszącą ciężkie ładunki na orbitę geostacjonarną. W 2007 roku zadebiutowała odnowiona wersja 3B/E (dokładniej to właśnie taka rakieta leciała dzisiaj).

Relacja ze startu


Nie mamy dokładnych relacji ze startu, jednak znany jest ogólny profil startowy tej ciężkiej rakiety. Rakieta 10 sekund od startu wykonuje manewr ‘Pitch and Roll’ ustawiający się i obracający we właściwym kierunku. Po 2 minutach oraz 7 sekundach lotu rakiety pomocnicze kończą pracę i sekundę później odpadają od dolnego członu. 2 minuty i 26 sekund od startu dolny stopień odseparowuje się od rakiety.

5 minut i 26 sekund po starcie rakiety wyłączony zostaje silnik drugiego stopnia. 15 sekund później przestają wytwarzać ciąg cztery silniki Verniera służące do kontroli lotu. Silnik trzeciego stopnia pracuje przez 4 minuty i 44 sekund. Później następuje faza dryfowania do optymalnej pozycji dla wykonania drugiego odpalenia, które po 179 sekundach ustawia rakietę oraz ładunek na odpowiedniej orbicie. Separacja satelity następuje zazwyczaj po około 25 minutach.

Więcej informacji:

Źródło: NASASpaceflight.com

Na zdjęciu: Startująca rakieta Długi Marsz 3B z Centrum Satelitarnego Xichang w Chinach. Źródło: AAxanderr

Reklama