Przejdź do treści

Pierwszy start indyjskiej rakiety w 2021 r. zakończony niepowodzeniem 

img

Indyjska rakieta GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) uległa awarii podczas próby wyniesienia na orbitę satelity obserwacyjnego Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych. 

Do awarii, która w konsekwencji doprowadziła do porażki misji doszło wkrótce po starcie maszyny. GSLV wystartowała z centrum lotów kosmicznych na wyspie Sriharikota we wschodnich Indiach 12 sierpnia o godzinie 5:43 czasu lokalnego. 

Początkowo lot przebiegał bez zakłóceń. Bez problemu oddzieliły się pomocnicze boostery rakiety oraz jej pierwszy i drugi stopień. Bezproblemowo odpadły także owiewki ładunku rakiety. Problemy zaczęły się podczas próby odpalenia trzeciego członu maszyny, który zasilany jest mieszanką ciekłego wodoru i tlenu. 


Anomalia techniczną przyczyną awarii

Wydajność pierwszego i drugiego członu rakiety była normalna. Jednak z powodu anomalii technicznych nie nastąpił zapłon kriogenicznego górnego stopnia rakiety – napisali na Twitterze pracownicy Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych. 

Z kolei stojący na czele organizacji Kailasavadivoo Sivan stwierdził w oświadczeniu w telewizji, że lot nie został poprawnie zrealizowany. Potwierdził także, że powodem był problem z silnikiem górnego stopnia rakiety. 

Wraz z rakietą zniszczony został satelita obserwacyjny EOS-03. Zgodnie z opisem misji, EOS miał działać przez co najmniej 10 lat i być urządzeniem, które dostarczy dokładne zdjęcia obszaru Indii. Miał także monitorować klęski żywiołowe i gromadzić dane, które byłyby wykorzystywane w rolnictwie. 


Przerwana seria udanych lotów

Jak zauważa serwis Spaceflight Now, niepowodzenie misji przerwało serię 14 udanych startów Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych, która trwała od 2017 r., kiedy to awarii uległa rakieta Polar Satellite Launch Vehicle, która miała wynieść na orbitę satelitę służącego do budowy lokalnego systemu nawigacji satelitarnej. 

Dzisiejszy start GSLV Mark 2 był pierwszym lotem rakiety od grudnia 2018 r., ósmym lotem pojazdu tej generacji i czternastym lotem GSLV w ogóle. Wersja Mark 2 zawiera górny stopień zasilany paliwem kriogenicznym złożonym z ciekłego tlenu i ciekłego wodoru. Pierwszy start Mark 2 w 2010 r. zakończył się porażką z powodu awarii kriogenicznego silnika, jednak odd tego momentu, aż do dzisiaj stopień ten działał bez zarzutu.

 

Więcej informacji:

 

Opracował: Michał Lewandowski
 

Na zdjęciu: Rakieta GSLV Mk.2 startująca z satelitą EOS-03. Źródło: ISRO.

Reklama