Przejdź do treści

Pierwszy udany lot indyjskiej rakiety SSLV

img

Indie wykonały pierwszy udany start swojej nowej rakiety SSLV (Small Satellite Launch Vehicle). Jej debiut w 2022 roku się nie powiódł, ale już w jej drugiej próbie udało się wynieść trzy satelity na niską orbitę okołoziemską.

Lot SSLV odbył się 10 lutego 2023 r. z kosmodromu Satish Dhawan. Rakieta wystartowała o 9.18 rano czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie i czterostopniowa konstrukcja po około 13 minutach od startu wypuściła na docelowej orbicie wynoszone ładunki.

To pierwszy udany lot rakiet SSLV. Poprzedni start w sierpniu 2022 r. nie powiódł się. Przyczyną była zbyt gwałtowna separacja drugiego stopnia, która spowodowała błędne odczyty wszystkich akcelerometrów. Rakieta nie znała swojej dokładnej orientacji i w rezultacie niewiele zabrakło jej do osiągnięcia prędkości orbitalnej. Na kolejną misję wprowadzono więc poprawki: zmieniono technikę separacji, dokonano zmian w ładowni rakiety, usprawniono akcelerometry i zmodyfikowano oprogramowanie i systemy nawigacyjne na pokładzie.

Mimo że był to kolejny lot testowy rakiety SSLV, to na jej pokładzie umieszczono trzy ładunki. Największym z nich był satelita EOS 07. To ważący 156 kg sprzęt od indyjskiej agencji kosmicznej ISRO przeznaczony do testów technologii obserwacji Ziemi.

Drugi statek to ważący 9 kg nanosatelita AzzadiSAT-2 zbudowany przez organizację Space Kidz India, która organizuje budowę satelitów przez uczniów i studentów na terenie Indii. Satelita edukacyjny zbudowany został przez uczennice z 75 szkół w całych Indiach na 75. rocznice niepodległości Indii, podobnie jak jego poprzednik AzzadiSAT utracony w debiucie rakiety SSLV.

Ostatni ładunek to nanosatelita Janus-1 o masie 10 kg, który będzie testował modularną platformę satelitarną z oprogramowaniem Antaris dla małych misji, przeznaczoną dla wielu ładunków użytecznych od różnych klientów. Na pokładzie tego satelity znalazło się 5 różnych demonstracji technologicznych związanych z wykonywaniem obliczeń i komunikacją.

Był to pierwszy start indyjskiej rakiety orbitalnej w 2023 roku i 19. w ogóle udany lot orbitalny w tym roku na świecie.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: ISRO/NSF

 

Na zdjęciu: Rakieta SSLV startująca w pierwszej udanej misji. Źródło: ISRO.

 

Reklama