Przejdź do treści

Pierwszy udany lot koreańskiej rakiety Nuri

Nuri start 2

Korea Południowa przeprowadziła pierwszy udany start własnej rakiety orbitalnej Nuri (znanej też jako KSLV-2). W misji wysłano 5 satelitów.

Drugi w historii start rakiety Nuri został przeprowadzony 21 czerwca 2022 r. z kosmodromu Naro w Korei Południowej. Rakieta wystartowała o 9.00 rano czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i górny stopień rakiety wyniósł przymocowany do niego symulator masy oraz 5 satelitów.


O rakiecie Nuri

Nuri to pierwsza zbudowana samodzielnie południowokoreańska rakieta orbitalna. Poprzednia konstrukcja orbitalna z Korei – Naro 1 – była konstruowana wspólnie z Rosją i korzystała z rosyjskiego dolnego stopnia URM-1, który jest też wykorzystywany w serii rakiet Angara. Rakieta Naro 1 wykonała wykonała 3 loty w latach 2009-2013. Tylko jej ostatni lot był udany.

Nuri jest już systemem stworzonym całkowicie przez koreański przemysł rakietowy. Konstrukcja składa się z trzech stopni, wszystkie napędzane silnikami na paliwo lotnicze Jet-A i ciekły tlen. Całość mierzy 47 m i jest w stanie wynieść ładunek o masie 1,5 t na orbitę heliosynchroniczną SSO.

Rakieta zadebiutowała w październiku 2021 r. z testowym ładunkiem. Już za pierwszym razem prawie udało jej się osiągnąć orbitę. Zawiódł trzeci stopień, wyłączając się kilkadziesiąt sekund za wcześnie. Przyczyną awarii było uszkodzenie się w locie zbiornika helu, który znajdował się w zbiorniku ciekłego tlenu. Po oderwaniu uszkodził ściany zbiornika i doprowadził do wycieków.


O ładunkach

Najcięższym ładunkiem misji był symulator masy, który pozostawał przymocowany do górnego stopnia rakiety. Miał masę 1,2 t.

Oprócz symulatora masy zdecydowano się umieścić kilka prawdziwych satelitów. Największym z nich jest PVSAT. To testowy mikrosatelita w kształcie zbliżonym do sześcianu o wymiarze krawędzi nieco poniżej 1 m i masie 163 kg. Na satelicie umieszczono komponenty zbudowane w Korei Południowej do testowania technologii dla przyszłych satelitów oraz urządzenia rejestrujące parametry lotu rakietowego.

Z satelity PVSAT wypuszczono kolejne 4 studenckie nanosatelity standardu CubeSat. Każdy z nich będzie miał inną rolę: STEP Cube Lab-II wykona obserwacje Ziemi w podczerwieni, SNUGLITE-II będzie służył radioamatarom, MIMAN posłuży do monitorowania aerozoli w atmosferze za pomocą sprzętu optycznego, a RANDEV będzie wykonywał obserwacje Ziemi na potrzeby wykrywania klęsk żywiołowych. Z ostatniej, piątej tuby na satelicie PVSAT wypuszczono symulator satelity standardu CubeSat 3U.


Podsumowanie

Na świecie przeprowadzono w 2022 r. już 65 udanych startów rakietowych. Korea Południowa dzięki udanej misji rakiety Nuri wykonała z powodzeniem w swojej historii 2 loty rakietowe. W 2013 r. przy próbie z rakietą Naro stała się 11. krajem na świecie zdolnym wysyłać satelity na orbitę. Jak na razie to ostatnie państwo, które uzyskało takie zdolności.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: NSF/Kari

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakieta Nuri w pierwszej udanej misji orbitalnej. Źródło: KARI.

Reklama