Przejdź do treści

Podpisano kontrakty na budowę lustra głównego teleskopu ELT

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) nie zwalnia tempa. Kilka dni temu zainaugurowano budowę kopuły i głównej struktury teleskopu Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), a dzisiaj ogłoszono podpisanie kontraktów na odlanie i wyszlifowanie wszystkich segmentów gigantycznego zwierciadła głównego tego teleskopu.

Mamy jeszcze w pamięci oficjalną inaugurację budowy kopuły i struktury głównej teleskopu ELT (odbyła się 26 maja), który powstanie na szczycie Cerro Armazones, a już docierają do nas nowe informacje z Europejskiego Obserwatorium Południowego związane z kolejnym etapem projektu ELT. 30 maja podpisano kontrakty na odlanie i wyszlifowanie segmentów zwierciadła głównego - największego w historii konstruowania teleskopów optycznych.

Odlanie wszystkich segmentów 39-metrowego zwierciadła głównego zostało powierzone niemieckiej firmie SCHOTT. Z kolei wyszlifowania, zamontowania i przetestowania dokona francuska firma Safran Reosc. Kontrakt z tą drugą firmą jest drugim pod względem wielkości w projekcie budowy ELT i trzecim w całej historii ESO. Większe były tylko kontrakty na budowę kopuły i głównej struktury teleskopu ELT oraz na budowę europejskich anten sieci ALMA.

Zwierciadło teleskopu ELT będzie segmentowe. Złoży się na nie 798 sześciokątnych segmentów, z których każdy będzie mierzył 1,4 metra. Dodatkowo powstanie 133 segmentów zapasowych na potrzeby wymiany już w trakcie pracy teleskopu, gdy będzie trzeba napylać nową warstwę odbijającą światło. Dokładność wyszlifowania powierzchni będzie lepsza niż 10 nanometrów. Odpowiada to następującemu porównaniu: gdyby segment zwierciadła miał rozmiary Francji, to odstępstwa będą mniejsze niż biedronka.

Produkcja zajmie siedem lat. W trakcie maksimum produkcji wytwarzany będzie jeden segment dziennie. Dla tego celu powstanie nowy zakład produkcyjny w fabryce w Poitiers we Francji, zajmującej się produkcją najnowocześniejszych elementów optycznych i optoelektronicznych.

Więcej informacji:

Źródło: ESO

Na ilustracji:
Artystyczna wizualizacja segmentowego zwierciadła Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). Źródło: ESO/L. Calçada.


Reklama