Przejdź do treści

Polacy na podium - 2. miejsce dla SpaceTeam AGH w finale konkursu "Over the Dusty Moon Challenge"

Studenci z częścią przenośnika żerdziowego

2 i 3 czerwca na terenie Colorado School of Mines odbył się finał konkursu na budowę przenośnika księżycowego regolitu, zatytułowanego “Over the Dusty Moon Challenge”. Zaprojektowana maszyna miała być zdolna do transportu tej zwietrzałej skały na określoną odległość, i wysokość i odporna na własności księżycowego pyłu, będącego substancją silnie abrazyjną (mocno ścierającą powierzchnie, z którymi ma kontakt), a równocześnie bardzo sypką i lotną. Oprócz wydajności w transporcie regolitu na czas, oceniana była m.in. masa urządzenia (ze względów transportowych preferowane są lżejsze konstrukcje), a także zużycie przez nie energii. Do tego etapu dostało się sześć drużyn z trzech kontynentów.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Laurentian Lunars z kanadyjskiego Laurentian University w Greater Sudbury. Zbudowała ona przenośnik śrubowy o nazwie Portable Screw Conveyor – Regolith Transport System. Ta klasyczna i sprawdzona konstrukcja okazała się najbardziej wydajna.

SpaceTeam AGH skonstruował urządzenie składające się z dwóch przenośników – kubełkowego, umożliwiającego transport w pionie, oraz żerdziowego, o regulowanym nachyleniu, co pozwala na przesyp materiału w poziomie oraz pod kątem. Zostało ono nazwane TOLRECON (Tandem Of the Lunar REgolith CONveyors). To połączenie dwóch przenośników pozwala na szerokie dostosowywanie urządzenia do warunków i tym samym zwiększa jego uniwersalność, a ponadto pozwala łączyć wiele takich układów przenośników. Co więcej, elementy potrzebne do budowy TOLRECONa można także wytwarzać na miejscu z samego regolitu techniką spiekania (regolith sintering). Oprócz uplasowania się w ostatecznej punktacji na drugim miejscu, Polacy otrzymali wyróżnienia w kategoriach „Best mechanical design” (najlepsza konstrukcja mechaniczna), „Best fashion” (najlepszy wizerunek) oraz „Best team spirit” (najlepszy klimat w zespole).

Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Australii – Team UNSW (University of New South Wales – Uniwersytet Nowej Południowej Walii w Kensington), która zaprezentowała przenośnik linowy Lunar Cable-Car Conveyance System. Ich system okazał się nadzwyczaj lekki.

Godna uwagi była też koncepcja niemieckich studentów z Politechniki w Akwizgranie – wykonali oni projekt przenośnika wibracyjnego. Innowacyjność tej idei przyczyniła się jednak do komplikacji technicznych, wciąż nierozwiązanych.

W jury oceniającym konstrukcje znaleźli się przedstawiciele nauki i przemysłu, tacy jak:

  • Rob Mueller, Senior Technologist, Kennedy Space Center, NASA;
  • Lisa D. May, Chief Technologist, Advanced Systems, Lockheed Martin Space;
  • Eamon Carrig, Director of Off-Planet Systems, ICON;
  • Ryan Dubisher, Spacecraft Technology Development Lab, Lockheed Martin Space;
  • Joseph Minafra, Lead for Innovation and Technical Partnerships, Ames Research Center, NASA.

Uczestnicy konkursu wezmą także udział w 22. edycji konferencji dotyczącej zasobów kosmicznych, odbywającej się w Colorado School of Mines – Space Resources Roundtable, która odbędzie się od 7 do 10 czerwca. 

Więcej informacji:

Źródło: Colorado School of Mines, CTK AGH

Opracowanie: Gabriela Opiła

Zdjęcia: Uczestnicy konkursu oraz przenośnik TOLRECON; Colorado School of Mines/archiwum własne

Reklama