Przejdź do treści

Polacy na podium IV edycji konkursu „Seize the beauty of our Planet”

"The Wrath of Achelous" (pol. Gniew Acheloosa)

Ogłoszono wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our Planet”, w którym zostało wybranych 13 najlepszych zobrazowań satelitarnych ukazujących efekty globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Wśród laureatów znaleźli się obywatele Włoch, Sri Lanki, Portugalii, Tanzanii, Austrii, Indii, a także czterech uczestników z Polski. Konkurs wygrał Włoch Lorenzo Amicci. Na podium znalazło się także dwóch Polaków, którzy pokazali topniejący lodowiec na Alasce i katastrofalne skutki powodzi w Grecji.

Głównym celem konkursu „Seize the beauty of our Planet”, organizowanego po patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), jest podniesienie powszechnej świadomości na temat zmian środowiskowych na Ziemi. Hasłem tegorocznej, czwartej już edycji konkursu było: „Together for COOL Earth!” (pol. „Razem dla CHŁODNEJ Ziemi”), a nadsyłane zobrazowania skupiać się miały na zagadnieniach dotyczących zmian klimatu i wpływu globalnego ocieplenia na otoczenie człowieka. Organizatorem konkursu jest polska firma CloudFerro, dostawca i operator wielkoskalowych repozytoriów danych programu obserwacji Ziemi Copernicus oraz usług chmurowych do ich przetwarzania. Konkurs ma również na celu promocję stosowania danych satelitarnych w badaniach środowiskowych, aby pokazać, że teledetekcja odgrywa kluczową rolę w efektywnym monitorowaniu środowiska.

Po raz kolejny udało nam się zaangażować społeczność związaną z danymi obserwacji Ziemi w tę wyjątkową akcję na rzecz ochrony środowiska. W tym roku chcieliśmy zwrócić uwagę na katastrofalne zjawiska wynikające z globalnego ocieplenia i jego wpływ na życie człowieka. Czterdzieści prac nadesłanych z całego świata dowodzi, że temat ten jest istotny dla wielu naukowców i pasjonatów kosmosu. Pokazują one także, jak dane z obserwacji Ziemi można wykorzystać do prowadzenia badań środowiskowych. Cieszymy się, że nasze usługi chmurowe dla sektora obserwacji Ziemi pozwalają dostarczać rzetelne i terminowe informacje decydentom, wspierając ich działania na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju – wskazuje Joanna Małaśnicka, dyrektor marketingu w CloudFerro.

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużą popularnością na całym świecie. Zgłoszenia napłynęły z 15 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Grecji, Gwatemali, Indii, Włoch, Libanu, Norwegii, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Sri Lanki i Tanzanii. Zaprezentowane zobrazowania przedstawiały katastrofalne powodzie i pożary, nasilające się susze, topniejące lodowce i zanieczyszczone rzeki. Zwycięzcy zostali wybrani w dwóch etapach głosowania: 13 zdjęć zostało wybranych w głosowaniu internautów, a laureatów trzech pierwszych miejsc wybrało jury złożone z przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), Europejskiego Stowarzyszenia Firm Teledetekcyjnych (EARSC), EU Space Support Office oraz Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Zwycięzca konkursu, Lorenzo Amicci z Włoch, doktorant z Politechniki Mediolańskiej we Włoszech, powiedział: Wybrane przeze mnie zobrazowanie satelitarne przedstawia wpływ huraganu Hilary na Dolinę Śmierci w USA. Znana z ekstremalnych upałów i suszy zazwyczaj otrzymuje minimalne opady, szczególnie latem. Zaskakująco, 20 sierpnia 2023 roku, huragan Hilary przyniósł niespotykany dotychczas intensywny deszcz, który ustanowił nowy rekord opadów w historii Doliny Śmierci. W konsekwencji obszar ten doświadczył nagłych powodzi, co jest częstym zjawiskiem, gdy duże ilości wody zalewają suche tereny. Doprowadziło to także do zamknięcia Parku Narodowego Doliny Śmierci ze względów bezpieczeństwa. Myślę, że ten obraz pokazuje wyraźnie, jak ekstremalne zdarzenia meteorologiczne spowodowane przez zmiany klimatyczne zmieniają świat, jaki znamy od dziesięcioleci. Nikt z nas nie spodziewałby się błyskawicznej powodzi w tym właśnie miejscu na świecie. To powinno dać nam do myślenia.

Laureat II miejsca, Kamil Onoszko, specjalista od teledetekcji, tłumaczy, skąd wziął swój pomysł na konkursowe zobrazowanie:

Lodowiec Columbia na Alasce to jeden z bardziej znanych i ikonicznych lodowców na świecie. Jest częścią Wrangell-St. Elias National Park and Preserve i jednym z najszybciej topniejących lodowców na Ziemi w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Obserwacje satelitarne i badania naukowe wykazują, że lodowiec ten traci ogromne masy lodu, co przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz na całym świecie. Topnienie spowodowane jest głównie zmianami klimatycznymi, a wzrost temperatury atmosferycznej powoduje, że lodowiec topnieje szybciej, niż się regeneruje. Lodowiec Columbia jest jednym z licznych przykładów, jak nasza planeta reaguje na globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne. Ta historia jest sygnałem alarmowym i przypomnieniem o pilnej potrzebie działania w zakresie ochrony klimatu i środowiska. Zmiany zachodzące na Columbia Glacier stanowią konkretne dowody na wpływ człowieka na naszą planetę i przypominają nam o naszej odpowiedzialności za jej przyszłość.

Laureat III miejsca, Jakub Wołosz, zaprezentował katastrofalne skutki powodzi w Grecji pod nazwą „The Wrath of Achelous” (pol. Gniew Acheloosa). W mitologii greckiej był to bóg i uosobienie rzeki Aspropotamos, najstarszy spośród 3000 braci-bóstw rzecznych, syn Okeanosa i Tetydy.

Na zdjęciu został przedstawiony ogromny zalany obszar w wyniku ulewnych deszczy w pobliżu miasta Trinkala w Grecji. Zjawisko ukazane jest na zmodyfikowanej mozaice w sztucznych kolorach, gdzie roślinność pojawia się w odcieniach czerwieni. Powódź uszkodziła głównie pola uprawne, co można zaobserwować w postaci czerwonawych prostokątów pod niebieską warstwą wody.

Satelitarne zdjęcia Ziemi zostały wygenerowane przez uczestników konkursu na platformach, których dostawcą i operatorem jest CloudFerro – Copernicus Data Space Ecosystem, CREODIAS, WEkEO, CODE-DE i EO-Lab – a następnie przetworzone przez autorów prac za pomocą dedykowanego oprogramowania. Wszystkie zwycięskie zobrazowania zostaną opublikowane w unikalnym kalendarzu na rok 2024, którego celem jest podniesienie społecznej świadomości na temat globalnego ocieplenia, promowanie proekologicznej postawy oraz wspieranie wykorzystania danych z obserwacji Ziemi w badaniach klimatycznych.

W galerii poniżej kilka wybranych zdjęć z konkursu.

Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć na stronie konkursu.

Źródło: Planet Partners

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama