Przejdź do treści

Poznań europejską stolicą robotyki - ETR 2019

Europejski Tydzień Robotyki 2019 w Poznaniu

Roboty przemysłowe, kroczące, a nawet marsjańskie - to między innymi te konstrukcje można było zobaczyć od 14 do 16 listopada 2019 roku w stolicy Wielkopolski. Europejski Tydzień Robotyki to cykl ponad tysiąca wydarzeń odbywających się w 37 krajach, a gospodarzem najważniejszego z nich, tzw. Centralnego Wydarzenia, był w tym roku Poznań.          

Stolica Wielkopolski to pierwsze miasto w Polsce, które gościło u siebie Centralne Wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki. W poprzednich latach odbywało się ono m.in. w Augsburgu, Brukseli i Amsterdamie. Od 14 do 16 listopada w stolicy Wielkopolski spotkali się przedstawiciele najważniejszych w branży robotycznej firm i instytucji, a motywem przewodnim ich dyskusji było połączenie robotyki i sztucznej inteligencji.

Czwartek (14 listopada) był poświęcony oficjalnemu otwarciu Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki. Na gali pojawili się m.in. Uwe Haass, były Sekretarz Generalny euRobotics oraz pomysłodawca Europejskiego Tygodnia Robotyki, Andrei Bunis z Komisji Europejskiej, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Prorektor ds. Edukacji Ustawicznej Politechniki Poznańskiej, Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), a także Marina Bill z  Robotics and Motion Division w ABB.

Mitologiczny Talos, mechaniczny olbrzym wyznaczony przez bogów na strażnika Krety, to najstarszy przykład w pełni autonomicznego robota. Jego przeznaczenie wiele mówi o kierunku, w jakim powinniśmy rozpatrywać rozwój robotyki. To dziedzina, która w wielu obszarach może pomagać człowiekowi, a nawet wynosić jego możliwości na wyższy poziom. Roboty mogą być wykorzystywane m.in. w ratownictwie czy pełnić rolę opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. – powiedział Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Roboty na wyciągnięcie ręki, czyli strefa pokazów i warsztatów

W piątek i w sobotę (15 i 16 listopada) odbywały się wydarzenia przygotowane przez organizatorów z myślą o szkołach, grupach zorganizowanych oraz szerokiej publiczności. Otwarte dla wszystkich wystawy, warsztaty oraz prelekcje przyciągnęły setki odwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszył się m.in. robot YuMi od ABB, który rywalizował z odwiedzającymi w układaniu klocków sześciennych na czas. Młodsi pasjonaci nauki mogli zaprojektować własnego robota, a następnie zbudować go i wprawić w ruch wykorzystując zaawansowany zestaw LEGO. Nieco starsi wzięli udział w warsztatach Arduino z budowy i programowania prostych układów elektronicznych. Wzrok odwiedzających przyciągał także czworonożny robot ANYmal wykorzystywany w projekcie H2020 THING. Inicjatywa ta, ma na celu wykonywanie zadań inspekcyjnych w trudno dostępnych miejscach, jak kopalnie i podziemne kanały, przez autonomicznego robota kroczącego.

W strefie wystawców można było zobaczyć liderów na rynku robotyki, jak międzynarodowy koncern ABB. Tuż obok nich swoje osiągnięcia prezentowały koła naukowe oraz studencka drużyna IMPULS z Kielc, tegoroczni zwycięzcy dwóch najważniejszych konkursów robotów marsjańskich: European Rover Challenge (ERC) oraz University Rover Challenge (URC). Europejski Tydzień Robotyki ma na celu inspirować edukację technologiczną u uczniów w każdym wieku i podkreślać znaczenie robotyki w różnych obszarach. Myślę, że bogaty program atrakcji, który przygotowaliśmy, doskonale spełnił oba te zadania – dodaje dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej, koordynator wydarzenia.

Równolegle do strefy pokazów odbywały się wykłady i panele dyskusyjne. Chętni mogli dowiedzieć się m.in. „Jak robot postrzega świat” lub obejrzeć prezentacje pt. „Roboty mogą też latać”, „Łaziki marsjańskie” czy „Samochody autonomiczne – jakie technologie za tym stoją”. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się międzynarodowa dyskusja na temat udziału kobiet w branży nowych technologii. Na scenie stanęły przedstawicielki Bucharest Promo Robots (Rumunia), ABB (Szwecja/Szwajcaria), PSNC (Polska), IT Girls (Bośnia i Harcegowina), Scuola di Robotica (Włochy) oraz City of Riihimäki (Finlandia).

Organizatorami Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki w Poznaniu byli: Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Europejska Fundacja Kosmiczna. W gronie sponsorów wydarzenia znaleźli się: ABB, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ASTOR oraz PAL Robotics. Cykl wydarzeń odbywających się na całym kontynencie pod nazwą Europejski Tydzień Robotyki organizowany jest od 2011 roku przez euRobotics. To międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, które skupia ponad 250 firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z wielu gałęzi branży robotycznej.

 

Źródło: Planet Partners

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama