Przejdź do treści

PTMA zaprasza na wykład online "Polacy w kosmosie - 150 lat badań przestrzeni kosmicznej" (Przemysław Rudź, Polsa)

Polacy w Kosmosie

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii serdecznie zaprasza na wykład online pt. "Polacy w kosmosie - 150 lat badań przestrzeni kosmicznej". Wykład wygłosi Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Będzie to inauguracja Ogólnopolskiej Konferencji SOPiZ (Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć) Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Czas: 12 września 2020 (sobota), godz. 11:00
Linki do transmisji:
www.ptma.pl
www.planetarium.grudziadz.pl

- Po raz trzydziesty na swojej dorocznej konferencji spotkają się obserwatorzy zjawisk zakryciowych w Polsce. Tym razem nie będzie to spotkanie stacjonarne a konferencja online przy pomocy platformy Zoom. Konferencja zorganizowana jest przez Sekcję Obserwacji Pozycji i Zakryć Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, która tą tematyką zajmuje się od 1979 roku. Tradycyjnie będzie mowa o nowinkach technicznych, sprzęcie potrzebnym do rejestracji zjawiska, metodyce obserwacji i późniejszej obróbce danych zjawisk zakryciowych, w głównej mierze zakryć gwiazd przez asteroidy pasa głównego i obiekty transneptunowe TNO. Konferencja, podobnie jak jej europejski odpowiednik European Symposium on Occultation Projects (ESOP), jest wzorowym przykładem współpracy astronomów zawodowych z amatorami, a otrzymane wyniki są cenne i realnie wykorzystywane, czego przykładem mogą być późniejsze przeloty sond kosmicznych obok obserwowanych obiektów a nawet lądowania próbników na tych konkretnych asteroidach - opowiada  organizator konferencji, Wojciech Burzyński - koordynator SOPiZ PTMA.

Link do wykładu inauguracyjnego o 150 lat Polaków w kosmosie: transmisja na YouTube

 

Czytaj więcej:

 

ptma-logo

Źródło: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu

Reklama