Przejdź do treści

Rakieta Ariane 5 wyniosła parę satelitów telekomunikacyjnych. Ostatnia próba przed wysłaniem teleskopu Jamesa Webba

img

Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej przeprowadzono start europejskiej rakiety Ariane 5. W udanym locie wyniesiono dużego komercyjnego satelitę telekomunikacyjnego SES-17 oraz wojskowego SYRACUSE 4A.

Misja odbyła się 23 października 2021 r. Rakieta wystartowała o 23:10 w nocy czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie i niecałe pół godziny po starcie pierwszy ładunek został wypuszczony na orbicie transferowej GTO, kilka minut później od rakiety odłączył się też drugi satelita.


O ładunkach

Głównym satelitą misji był ważący ponad 6400 kg satelita SES-17 firmy SES. Satelita będzie z pozycji geostacjonarnej dostarczał usług komunikacyjnych dla lotnictwa, statków morskich i instytucji rządowych w regionach Atlantyku, Karaibów i obu Ameryk.


SES-17

SES-17 ma masę 6411 kg i został zbudowany dla SES przez belgijskie przedsiębiorstwo Thales Alenia Space. Statek bazuje na nowoczesnej platformie satelitarnej NEO200, wyposażonej jedynie w elektryczny napęd (4 silniki plazmowe PPS-5000). Jest to pierwszy satelita NEO200. Seria NEO została wprowadzona w satelicie Eutelsat Konnect w 2020 r.

Po raz pierwszy platformę wyposażono w procesor DTP 5. generacji. DTP (Digital Transparent Processor) to przetwornik sygnału telekomunikacyjnego, umożliwiający szerokopasmową, bardzo szybką komunikację między różnymi wiązkami obsługiwanymi przez satelitę. DTP5G pozwala na łączenie wiązek z przepustowością do 2 Gb/s.

Satelita jest wyposażony w sprzęt komunikacyjny pozwalający utworzenie prawie 200 wiązek sygnału pasma radiowego Ka. Panele słoneczne mają dostarczać do 15 kW energii elektrycznej. Czas działania satelity ma wynosić do 15 lat.


SYRACUSE 4A

SYRACUSE 4A to satelita zbudowany również przez Thales Alenia Space, ale na potrzeby wojskowe Francji i NATO. Satelita wraz z siostrzanym ładunkiem 4B zastąpi parę satelitów SYRACUSE 3A i 3B wysłanych w 2005 i 2006 r. Będzie dostarczał bezpiecznych usług komunikacyjnych w pasmach Ka i X.

Satelita ma masę 3852 kg i bazuje na platformie NEO100. Napęd podobnie jak w przypadku platformy NEO200 zapewnia zestaw 4 silników plazmowych PPS-5000. Statek ma przewidywany czas pracy wynoszący 15 lat.


Podsumowanie

Był to drugi start rakiety Ariane 5 w 2021 roku i ostatni przed lotem tego systemu z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Ariane 5 wyniesie teleskop w grudniu 2021 r. Sukces omawianego tutaj lotu był konieczny, aby zezwolić na lot JWST na tej rakiecie. Teleskop znajduje się już na terenie kosmodromu i trwają prace mające na celu jego integrację z rakietą.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: ESA/Thales/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 startująca z misją SES-17. Źródło: Arianespace.

Reklama