Przejdź do treści

Rakieta Długi Marsz 4C wynosi dużego satelitę radarowego SAR

rakieta długi marsz 4C

Z kosmodromu Jiuquan w Chinach wystartowała rakieta Długi Marsz 4C. W udanym locie wyniosła na orbitę heliosynchroniczną pierwszego satelitę radarowego SAR cywilnej serii Gongjian Ludi Tance 1.

Drugi chiński lot rakietowy w 2022 r. został przeprowadzony 26 stycznia. Rakieta wystartowała o 0.44 w nocy czasu polskiego. Celem misji było wyniesienie dużego satelity radarowego SAR Gongjian Ludi Tance-1 01A (znanego też jako L-SAR 01A).

Gongjian Ludi Tance-1 01A to ważący ponad 3 t satelita z radarem syntetycznej apertury SAR. Umożliwia on prowadzenie wielospektralnej obserwacji radarowej w paśmie L bez względu na pogodę czy porę dnia. Satelita jest wyposażony w dużą rozkładaną antenę o łącznej powierzchni 33 metrów kwadratowych.

Głównym celem nowej serii satelitów radarowych są obserwacje lądowe po katastrofach naturalnych, takich jak osuwiska i trzęsienia ziemi. To największy satelita SAR wysłany do tej pory przez Chiny. Już w lutym planowane jest wysłanie bliźniaczego statku Gongjian Ludi Tance-1 01B.

 

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: Xinhua

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 4C startująca z satelitą Gongjian Ludi Tance 1 (01A). Źródło: Wang Jiangbo/Xinhua.

 

Reklama