Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi satelity radarowe dla Kanady

img

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała w środę z kosmodromu w Bazie Lotniczej w Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA, wynosząc na orbitę trzy satelity radarowe dla rządu Kanady.


Źródło: SpaceX

Rakieta wystartowała 12 czerwca o 16:17 czasu polskiego. Cały lot przebiegł pomyślnie. Dolny stopień rakiety powrócił do Vandenberg i wylądował bezpiecznie w wyznaczonej strefie LZ-4. Było to 2. udane lądowanie stopnia Falcona 9 na lądowisku na zachodnim wybrzeżu.

W ramach misji wyniesiono trzy identyczne satelity radarowe. Statki o oznaczeniu Radarsat Constellation Mission mają zastąpić pojedynczego satelitę Radarsat-2, który był do tej pory używany przez rząd Kanady. Każdy z satelitów RCM jest wyposażony w radar syntetycznej apertury pasma C, zdolny wykonywać zdjęcia z rozdzielczością do 5 m/px.

Satelity systemu będą służyły wojsku, wykonywały obserwacje ekologiczne, pomagały w zarządzaniu podczas klęsk żywiołowych. Dodatkowo każdy z satelitów został wyposażony w system do śledzenia ruchu morskiego AIS. Satelity mają działać na orbicie co najmniej 7 lat.

Źródło: SpaceX/SN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 podczas startu z satelitami misji Radarsat Constellation Mission. Źródło: SpaceX.

Reklama