Przejdź do treści

Rakieta Sojuz FG wynosi astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w rocznicę lądowania Apollo 11

img

Rakieta Sojuz FG wyniosła w sobotę trzech astronautów w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek Sojuz MS-13 zadokował do kompleksu 6 godzin później.

Start został przeprowadzony jak każdy rosyjski start załogowy, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Rakieta ze statkiem załogowym Sojuz na szczycie wystartowała o 18.28 czasu polskiego.

Na pokładzie statku Sojuz MS-13 znalazło się trzech astronautów:

Aleksandr Skworcow (Rosja) – syn innego rosyjskiego kosmonauty o tym samym imieniu. Ukończył szkołę pilotów wojskowych w Stawropolu i Wojskową Akademię Obrony Powietrznej im. G.K. Żukowa. Skworcow wylatał w służbie powietrznej Federacji Rosyjskiej ponad 1000 godzin. Do korpusu rosyjskich kosmonautów został przyjęty w 1997 roku.

Pierwszą misję kosmiczną odbył w 2010 roku, kiedy poleciał jako dowódca statku Sojuz TMA-18. Spędził wtedy na stacji pół roku. Niedługo czekał na następną okazję na długi pobyt na ISS, bo już w 2014 roku poleciał jako dowódca misji Sojuz TMA-12M – również na półroczny pobyt.

Dr Andrew Morgan (USA) – absolwent elitarnej akademii wojskowej w West Point na kierunku inżynierii środowiska. Doktorat z medycyny zdobył na federalnym uniwersytecie Uniformed Services University of the Health Sciences w Bethesda. Służył w jednostkach ratunkowych amerykańskich sił specjalnych na całym świecie: w Iraku, Afganistanie i Afryce.

Morgan został wybrany na astronautę przez NASA w 2013 roku. Jest to jego pierwsza misja kosmiczna. Ma spędzić na stacji więcej czasu niż jego koledzy, gdyż jego pobyt rozciągnie się na trwającą Ekspedycję 60., 61. i jeszcze 62. Na Ziemię wróci po 9 miesiącach – wiosną 2020 roku.

Luca Parmitano (Włochy) – europejski astronauta z Sycylii. Studiował prawo międzynarodowe na Uniwersytecie w Neapolu. Następnie dołączył do Akademii Sił Powietrznych Włoch, gdzie zdobył m.in. kwalifikację jako oficer walki elektronicznej. W późniejszych latach trenował jako pilot testowy, a w 2008 rozpoczął studia magisterskie na kierunku inżynierii lotniczej w lotach eksperymentalnych.

Parmitano został przyłączony do europejskiego korpusu astronautów w 2009 roku. Na pierwszą misję kosmiczną poleciał w 2013 roku na pokładzie statku Sojuz TMA-09M. Stał się wtedy najmłodszym astronautą, który wziął udział w długotrwałej misji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas tego pobytu stał się także pierwszym włoskim astronautą, który przeprowadził spacer kosmiczny. Obecna misja to jego druga w karierze. Parmitano podczas Ekspedycji 61. przejmie obowiązki dowódcy ISS – jako trzeci w historii europejczyk.

Lot rakiety przebiegł pomyślnie. Po kilkunastu minutach statek Sojuz MS-13 z astronautami oddzielił się od rakiety na niskiej orbicie. Po 6-godzinnej trajektorii zbliżenia do ISS nastąpiło udane dokowanie z kompleksem – w niedzielę o 0.48 czasu polskiego. Dwie godziny później astronauci przywitali się z obecnymi rezydentami ISS.

Był to przedostatni planowany start rakiety Sojuz FG. Rakieta posłuży jeszcze raz w wyniesieniu astronautów na orbitę jesienią tego roku. Później zostanie zastąpiona nowocześniejszą rakietą z rodziny Sojuz 2. Sojuz FG służyła jako jedyna rakieta załogowa Rosji od 2002 roku. Przeprowadziła w tym czasie 69 misji, z czego 68 było udanych, a jedna w 2018 roku skończyła się awaryjną ewakuacją załogi Sojuza podczas lotu.

Źródło: NS/NASA/Roskosmos

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz FG startująca z misją Sojuz MS-13. Źródło: NASA.

Reklama