Przejdź do treści

Rakieta Vega wraca do służby i wynosi 53 satelitów na orbitę

img

Po ponad roku od ostatniego nieudanego lotu do służby wróciła europejska lekka rakieta nośna Vega. W starcie z Gujany Francuskiej wyniosła na orbitę 53 niewielkich satelitów z 13 państw.

Start został przeprowadzony z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta odpaliła swój dolny stopień na paliwo stałe 3 września o 3:51 czasu polskiego. Lot wszystkich członów przebiegł pomyślnie i czwarty stopień rakiety AVUM umieścił na dwóch różnych orbitach polarnych wszystkie 53 ładunki misji.

Był to pierwszy lot tej rakiety od nieudanej misji z lipca 2019 roku. Wtedy rakiecie nie udało się wynieść na orbitę szpiegowskiego satelity Zjednoczonych Emiratów Arabskich Falcon Eye 1. Przyczyną awarii było strukturalne uszkodzenie 2. stopnia rakiety gorącymi gazami ze spalania stałego paliwa. Firma Avio produkująca stopień poprawiła izolację termiczną silnika i usprawniła procesy sprawdzającego grubość tej izolacji na rakiecie. Okazało się bowiem, że w miejscu awarii była ona za cienka i nie zostało to wykryte podczas kontroli jakości.

Największym satelitą wyniesionym podczas wrześniowej misji był Athena - ważący 138 kg statek zbudowany przez Maxar dla firmy PointView Tech. Satelita będzie testował technologie komunikacji z szerokopasmowym dostępem do sieci Internet dla potencjalnej przyszłej konstelacji podobnej do Starlink czy OneWeb.

Na rakiecie podróżował też włoski statek D-Orbit ION Satellite Carrier, który transportował na orbitę zestaw 12 satelitów obserwacyjnych SuperDove (wersja Flock 4v) firmy Planet. Było to pierwsze użycie włoskiego satelitarnego transportera. Dodatkowo w ładowni rakiety Vega podłączonych było 14 kolejnych satelitów tej serii.

Trzecim największym statkiem był luksemburski ESAIL. Ważący 112 kg satelita ma pomagać w identyfikacji statków morskich za pomocą systemu AIS.

Słowenia wysłała na rakiecie Vega swojego pierwszego mikrosatelitę NEMO-HD. Statek został wyposażony w optykę obserwacyjną umożliwiającą wykonywanie obrazów Ziemi z rozdzielczością poniżej 3 m/px. Satelita ma masę 65 kg i powstał we współpracy z Kanadą.

Na rakiecie poleciało wiele innych mniejszych satelitów. Łącznie w misji wysłano 53 ładunki z 13 państw. Był to najliczniejszy lot europejskiej rakiety w historii. Pierwszy raz do misji zastosowano SSMS (Small Spacecraft Mission Service) - specjalną platformę umożliwiającą wysłanie wielu mikro- i nanosatelitów w jednym locie.

 

Na podstawie: Arianespace/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Vega startująca w misji VV16 z kosmodromu Kourou. Źródło: Arianespace.