Przejdź do treści

Rakietoplan SpaceShipTwo podróżuje po raz drugi do granicy kosmosu

img

Rakietoplan SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic wykonał kolejny udany lot testowy do granicy kosmosu. Po raz pierwszy oprócz pary pilotów na pokładzie statku znalazł się pasażer - kabinę pasażerską testowała Beth Moses - główna instruktorka astronautów firmy.

22 lutego o 17.53 czasu polskiego z samolotu nosiciela WhiteKnightTwo został wypuszczony statek VSS Unity - drugi egzemplarz systemu SpaceShipTwo. Krótko po wypuszczeniu odpalił on silnik rakietowy na czas około jednej minuty i osiągnął maksymalną prędkość Mach 3 i rekordową dla tego statku wysokość 89,9 km.

Był to pierwszy lot rakietoplanu w tym roku. Poprzednia misja została przeprowadzona 13 grudnia 2018 r. Wtedy statek po raz pierwszy przekroczył pułap 80 km - granicę kosmosu uznawaną przez Siły Powietrzne USA.

W lutowym locie po raz pierwszy w statku znalazły się trzy osoby - para pilotów: David Mackay oraz Mike Masucci oraz Beth Moses - główna instruktorka korpusu astronautów firmy Virgin Galactic. Beth stała się pierwszą kobietą podróżującą w locie kosmicznym w komercyjnym statku i pierwszą osobą dryfującą w stanie nieważkości w kabinie..

W statku znalazły się też eksperymenty od NASA, dostarczone w ramach programu Flight Opportunities.

Źródło: Virgin Galactic

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Piloci David Mackay oraz Mike Masucci wraz z pierwszą osobą w kabinie pasażerskiej Beth Moses, podczas lotu testowego rakietoplanu VSS Unity. Źródło: Virgin Galactic.


 

Reklama