Przejdź do treści

Razem dla Heveliusa

 Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  Fot.S.Soberski

21 października rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński i rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy radioteleskopu Hevelius.

Obie uczelnie zobowiązały się do współpracy przy zaprojektowaniu i stworzeniu radioteleskopu Hevelius i budowy wokół niego Centrum Inżynierii Kosmicznej. List intencyjny dotyczy przygotowania koncepcji technicznej i organizacyjnej, propozycji lokalizacji i poszukiwania funduszy. Radioteleskop miałby być gotowy w 2015 r.

Wstępna koncepcja mówi o budowie obrotowego radioteleskopu o średnicy co najmniej 90-merów. Już taka wielkość umieściłaby go w grupie trzech największych tego typu urządzeń na świecie (po 100-metrowych radioteleskopach w Green Bank w USA i Effelsbergu w Niemczech). Istotnym elementem przygotowań jest wybór lokalizacji, musi być to rejon oddalony od dużych miast, zapewniający tzw. ciszę radiową. Najczęściej wskazuje się gminę Osie w Borach Tucholskich na granicy województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Wsparcie dla inwestycji wyrazili już marszałkowie obu województw, Piotr Całbecki i Mieczysław Struk.

- Nie tylko rozmiar teleskopu, ale również wyposażenie i sposób obróbki danych pozwoli nam ustawić się w światowej czołówce - mówi prof. Andrzej Kus z Centrum Astronomii UMK. - Umożliwiłby on obserwację odległych galaktyk, radiogalaktyk, kwazarów, sięgnięcie do najdalszych zakątków wszechświata, systematyczny radiowy monitoring dużych obszarów nieba.

Podpisanie listu miało miejsce w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej (ul. Narutowicza 11/12 w Gdańsku).

 

Źródło: Aktualności UMK

Na ilustracji:  Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  Fot.S.Soberski

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama