Przejdź do treści

Rekordowa liczba wniosków obserwacyjnych na sieć radioteleskopów ALMA

Sieć radioteleskopów ALMA cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród astronomów pragnących wykonywać przy jej pomocy obserwacje kosmosu. W najnowszej turze składania wniosków obserwacyjnych nadeszła ich rekordowa liczba.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało, iż liczba wniosków obserwacyjnych na Atacama Large Milimeter/Sumbilimeter Array (ALMA)  wyniosła 1712. Wnioski będą oceniane przez komitet naukowy podczas specjalnego spotkania w dniach od 18 do 23 czerwca 2017 r. w Antwerpii (Belgia).

Wnioski były przyjmowane na przyszły cykl obserwacyjny nr 5, który zaplanowany jest na okres od października 2017 r. do września 2018 r. Naukowcy będą mieli wtedy w danej chwili dostępnych 56 anten ALMA ze wszystkimi pasmami obserwacyjnymi, od pasma nr 3 do pasma nr 10, przy maksymalnym rozstawieniu anten na odległość 16 km, czyli w najlepszej możliwej rozdzielczości sieci ALMA (0,018 sekundy łuku w przypadku najwyższej częstotliwości).

ALMA jest globalnym projektem, w ramach którego współpracują państwa z Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Europa jest reprezentowana przez ESO, którego Polska jest krajem członkowskim. ALMA działa na płaskowyżu Chajnantor w Chile, na wysokości 5000 metrów n.p.m. Jest czuła na fale w zakresie milimetrowym i submilimetrowym.

Więcej informacji:

Źródło: ESO

Ilustracja:
Rozkład geograficzny wniosków obserwacyjnych na cykl nr 5 sieci radioteleskopów ALMA. Źródło: ALMA (NRAO/NAOJ/ESO).


Reklama