Przejdź do treści

Rosja wysłała nowego satelitę systemu nawigacyjnego GLONASS

sojuz 2.1b

Z kosmodromu Plesieck w Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z satelitą systemu nawigacyjnego GLONASS.

Start z nowym rosyjskim satelitą nawigacyjnym został przeprowadzony 7 lipca 2022 r. Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała ze stanowiska 43/4 na kosmodromie Plesieck o 12.18 czasu lokalnego.

Lot rakietowy zestawu przebiegł pomyślnie i po pracy wszystkich stopni, górny człon Fregat-M (tzw. dźwig kosmiczny) oddzielił się wraz z ładunkiem od rakiety i wykonał pierwsze odpalenie umieszczające go na wstępnej orbicie. Kolejne dwa manewry orbitalne w okresie kilku godzin od startu umieściły stopień i satelitę na docelowej, średniej orbicie okołoziemskiej (MEO). Po wykonanej pracy Fregat-M oddzielił się od wysyłanego statku.


O ładunku

W misji wysłano satelitę GLONASS-K 16L. Jest to czwarty satelita z serii GLONASS-K, która ma zastąpić poprzednią generację rosyjskich satelitów nawigacyjnych GLONASS-M. Docelowo planowane jest umieszczenie w przestrzeni kosmicznej 8 satelitów serii K i 4 serii K2. Zadanie to jednak przeciąga się. W przeciągu 11 lat wysłano dopiero 4 satelity.

Na opóźnienia miało wcześniej wpływ embargo zachodnich państw po inwazji Rosji na Krym. Kolejne sankcje nałożone w wyniku pełnej rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 r. z pewnością jeszcze bardziej utrudnią, a może nawet uniemożliwią zadanie ukończenia budowy tej serii.

GLONASS-K to już 3. generacja systemu GLONASS - rosyjskiego odpowiednika amerykańskiej sieci GPS. Satelity GLONASS-K cechują się bardziej współczesnym niż poprzednia generacja podejściem do budowy. Bazują na lekkiej, niehermetyzowanej platformie satelitarnej Ekspress-1000K budowanej przez zakłady ISS im. Rieszetniowa. Mają masę 935 kg i ich planowany czas użytkowania to 10 lat. Oprócz ładunku nawigacyjnego z podzielonym sygnałem wojskowym i cywilnym i poprawioną precyzją w stosunku do poprzedników, satelity te są też wyposażone w ładunek wsparcia poszukiwania i ratownictwa KOSPAS-SARSAT.


Podsumowanie

Rosja przeprowadziła w 2022 r. 10 startów rakiet orbitalnych: 3 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, 6 o charakterze wojskowym i 1 komercyjny (sieć OneWeb). W najbliższych latach z pewnością starty wojskowe zdominują rosyjski rynek rakietowy. Powodem jest oczywiście agresja Rosji na Ukrainę i wynikające z tego sankcje, które pozbawiły ostatniego dużego komercyjnego klienta jakim była brytyjsko-indyjska spółka OneWeb. Kurczące się zasoby kadrowe i techniczne w rosyjskim sektorze kosmicznym spowodują, że cywilne potrzeby satelitarne o niższym priorytecie zostaną znacząco ograniczone.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Roskosmos/RussianSpaceWeb

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b na stanowisku startowym przygotowywana do lotu z satelitą GLONASS-K 16L. Źródło: Roskosmos.

 

Reklama