Przejdź do treści

Rosyjska rakieta Proton-M wysyła satelitę telekomunikacyjnego Gazpromu

img

Rosyjska rakieta Proton-M wystartowała po raz pierwszy w tym roku, wynosząc na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Jamał-601 dla kosmicznej spółki Gazprom.

Start został przeprowadzony w piątek 31 maja z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Cały lot rakiety przebiegł pomyślnie i po niecałych 10 godzinach satelita został wypuszczony na docelowej orbicie.


Relacja ze startu. Źródło: Roskosmos.

O ładunku

Jamał-601 to najpojemniejszy komunikacyjnie do tej pory wysłany przez Federację Rosyjską satelita. Statek jest wyposażony w 18 transponderów pasma C, 19 transponderów pasma Ku oraz 26 transponderów pasma Ka.

Satelita będzie należeć do flotylli telekomunikacyjnej Gazprom, świadczącej usługi transmisji sygnału telewizyjnego, komunikacji rządowej oraz komunikacji firmowej dla grupy Gazprom. Jamał-601 zastąpi satelitę Jamał-202 wysłanego na pozycję 49E w 2003 roku.

Satelita został zbudowany przez Thales Alenia Space, w oparciu o ich platformę Spacebus-4000C4. Jego masa startowa wyniosła 5700 kg. Jego projektowany czas pracy to 15 lat.

Podsumowanie

Był to 31. udany start rakiety orbitalnej w 2019 roku i 7. start rosyjski. Był to też pierwszy start rakiety Proton-M w tym roku. Poprzednim razem rakieta ta była wykorzystana w grudniu 2018 roku. Następny planowany start rakiety, 21 czerwca, ma wynieść satelitę astronomii w paśmie rentgenowskim Spektr-RG.

Na podstawie: NS/Roskosmos

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Proton-M przed startem z satelitą Jamał-601. Źródło: Roskosmos.

Reklama