Przejdź do treści

Sonda Hayabusa2 przygotowuje się do utworzenia sztucznego krateru na asteroidzie Ryugu

img

Podczas gdy zespół misji OSIRIS-REx informuje o dużej ilości minerałów, w których związana jest woda na asteroidzie Bennu, japoński zespół naukowców misji do innej asteroidy Ryugu, ocenia, że jest ona praktycznie jej pozbawiona. Zespół przygotowuje się też do operacji zrzucenia niewielkiego ładunku wybuchowego na powierzchnię.

Zespół misji sondy Hayabusa2 podzielił się najnowszymi danymi z misji podczas wystąpienia na trwającej w tym tygodniu konferencji Lunar and Planetary Science Conference w Woodlands w amerykańskim Teksasie. Poza tym w czasopiśmie Science opublikowano dwa artykuły naukowe poświęcone badaniom asteroidy.

Naukowcy wskazują, że powierzchnia Ryugu jest względnie jednolita, z bardzo niskim albedo (zdolnością odbijania promieni słonecznych) wynoszącym mniej niż 2%. Za jej ciemność być może odpowiadają procesy grzewcze, które wystąpiły np. podczas oddzielania się asteroidy od macierzystego obiektu. Ciemność Ryugu przypomina meteoryty z grupy chondrytów węglistych.

Taka historia mogłaby tłumaczyć, dlaczego na asteroidzie wykryto tak mało wody. Z obserwacji poczynionych przez spektrometr bliskiej podczerwieni NIRS3 na sondzie wynika, że powierzchnia obiektu jest uboga w minerały zawierające grupy hydroksylowe (OH). Z racji tego, że Ryugu jest młodym geologicznie obiektem (około 100 mln lat), brak wody sugeruje, że ciało macierzyste, z którego pochodzi również musiało cechować się taką suchością.

Kształt asteroidy, jej grubość na równiku sugerują, że mogła ona rotować kiedyś dwa razy szybciej niż obecnie. Teraz okres jej obrotu wynosi 4 h. Podejrzewa się, że czynnikiem zwalniającym obiekt było oddziałujące na nią światło słoneczne.

Obecnie japoński zespół planuje przeprowadzić operację utworzenia krateru (SCI operation) w pierwszym tygodniu kwietnia. Dlatego od 20 do 22 marca sonda wykona bliskie obserwacje przewidywanego miejsca powstania sztucznego krateru, celem późniejszych porównań.

21 marca sonda Hayabusa2 zacznie zniżać się nad wyznaczony obszar i 21 oraz 22 marca przeprowadzi dokładne obserwacje tego rejonu z wysokości 1,7 km. Następnie wróci do pozycji wyjściowej.

Na początku kwietnia statek wypuści nad tym obszarem specjalny pojemnik z ładunkiem wybuchowym, przy pomocy którego utworzony zostanie krater na asteroidzie. Po wykonanej operacji sonda powróci nad to miejsce, by powtórzyć obserwacje, tym razem jednak fotografowana powierzchnia będzie zawierała nowy krater.

Źródło: Science/Hayabusa2

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Hayabusa2 tuż po udanym wylądowaniu i pobraniu próbek z powierzchni Ryugu. Źródło: JAXA.

Reklama