Przejdź do treści

Sonda Hayabusa2 rejestruje film z lądowania na asteroidzie

img

Japońska agencja kosmiczna JAXA opublikowała film z operacji lądowania sondy Hayabausa2 na asteroidzie Ryugu. Zespół misji przygotowuje się już do kolejnego lądowania i operacji stworzenia sztucznego krateru.

Sonda Hayabusa2 wykonała 21 lutego udane lądowanie na asteroidzie Ryugu. Statek o 23.29 dotknął specjalną tubą powierzchni asteroidy i pobrał materiał podniesiony przez wystrzelony w tym samym czasie pocisk. Sondzie udało się wylądować bardzo blisko centrum wyznaczonego celu L08-E1. Od razu po pobraniu próbek zaczęła oddalać się od asteroidy.

5 marca podczas konferencji prasowej zaprezentowano film zarejestrowany przez kamerę CAM-H z sondy. Widać na nim ostatnią fazę zbliżania, moment dotknięcia gruntu i pobrania próbek oraz oddalania się sondy po wykonanym lądowaniu.


Źródło: JAXA

Zespół misji poinformował, że pocisk z tantalu, który po uderzeniu w asteroidę podniósł materiał skalny do specjalnego zasobnika na sondzie został wystrzelony prawidłowo. Nie wiemy ile materiału rzeczywiście udało się zebrać, ale analizując ilość fragmentów skał widocznych na filmie z lądowania, można przypuszczać, że sonda wykonała dobrze swoje zadanie.

Po udanym lądowaniu sonda została od razu poprowadzona do kolejnej operacji zniżania, tym razem na wysokość 5 km nad asteroidą. 1 marca sonda powróciła do pozycji wyjściowej.

Następnie w dniach 7-8 marca przeprowadzono operację zniżania i obserwacji kolejnego potencjalnego miejsca lądowania S01. Po początkowych obserwacjach asteroidy, myślano, że z planowanych trzech lądowań, ich liczba zostanie ograniczona do jednego z uwagi na brak płaskiego terenu. Jednak sukces pierwszej operacji zachęca do wykonania kolejnej próby.

img
Mapa Ryugu z zaznaczonym miejscem pierwszego lądowania (Tamatebako) oraz potencjalnym drugim miejscem lądowania S01. Źródło: JAXA.

8 marca w ramach operacji obserwacji obszaru S01 sonda zbliżyła się na wysokość 23 m nad asteroidą. Region S01 położony jest podobnie jak L08 (region pierwszego lądowania) w pobliżu równika, i oddalony od niego około 800 m na wschód.

Bliska obserwacja rejonu S01 umożliwi ocenę zespołowi, czy teren ten nadaje się do przeprowadzenia kolejnego lądowania sondy.

img
Zdjęcie powierzchni Ryugu po operacji zbliżenia DO-S01. Źródło: JAXA.

Innym kandydatem na kolejne lądowanie jest sztuczny krater, który ma powstać w wyniku najbliższego eksperymentu sondy. Na początku kwietnia Hayabusa2 powinna wypuścić w kierunku asteroidy urządzenie SCI, które za pomocą materiałów wybuchowych wbije w asteroidę z prędkością 2 km/s miedzianą kulę, tworząc przy tym kilkumetrowy krater.

Decyzja o miejscu lądowania zostanie podjęta po tym eksperymencie, a samo lądowanie zostanie przeprowadzone nie wcześniej niż w czerwcu. Hayabusa2 ma pozostać przy asteroidzie do końca 2019 roku. Następnie zasobnik z próbkami powróci na Ziemię.

Więcej informacji:

Źródło: JAXA

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Powierzchnia asteroidy Ryugu tuż po operacji lądowania wykonanej 22 lutego br. Na środku widać obszar lądowania, w którym sonda dokonała pobrania próbek. Źródło: JAXA.

Reklama