Przejdź do treści

Sonda New Horizons wysyła informacje o udanym przelocie

img

1 stycznia o 16:29 czasu polskiego na Ziemię dotarł sygnał mówiący, że sonda wykonała wszystkie planowane obserwacje podczas bliskiego przelotu obok planetoidy Ultima Thule w Pasie Kuipera. Wszystkie systemy statku są w dobrym stanie, a zespół misji podzielił się najdokładniejszym do tej pory zdjęciem wykonanym jeszcze przed przelotem.

Sonda New Horizons pobiła kolejny rekord eksploracji kosmosu. 1 stycznia o godzinie 6:33 czasu polskiego statek przeleciał w odległości 3500 km od planetoidy 2014 MU69 (Ultima Thule). Jest to pierwsze badanie z bliska planetoidy w Paskie Kuipera.

Po godzinie 16:30 na Ziemię dotarł sygnał z sondy mówiący o prawidłowym wykonaniu operacji przelotu i prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich podsystemów statku. Podczas konferencji zorganizowanej przez zespół misji o 17:30 zobaczyliśmy też najdokładniejszy do tej pory obraz obiektu, zdjęcie wykonano jeszcze przed bliskim przelotem 31 grudnia 2018 roku.

img
Obraz wykonany na bazie dwóch zdjęć z instrumentu LORRI sondy New Horizons. To najdokładniejsza do tej pory fotografia planetoidy Ultima Thule. Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI.

Inną bardzo ciekawą obserwacją, jaką sonda wykonała jeszcze przed bliskim przelotem jest brak widocznych zmian jasności obiektu w czasie rotacji. To wskazuje, że oś obrotu obiektu powinna być skierowana w stronę sondy. Ilustruje to szkic wykonany przez Jamesa Tuttle Keane'a poniżej.

img2
Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Na koniec sekwencja trzech obrazów uzyskanych 31 grudnia 2018 roku przez sondę.

img3
Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Nadal nie udało się ustalić okresu obrotu planetoidy. Ta i inne ogólne cechy obiektu zostaną ustalone już prawdopodobnie po odebraniu pierwszych naukowych danych z sondy w nocy z wtorku na środę. W środę 2 stycznia powinniśmy też zobaczyć pierwsze dokładne zdjęcie planetoidy.

Harmonogram najbliższych wydarzeń związanych z sondą i szczegółowe informacje na temat misji są dostępne w artykule: Co już wiemy o Ultima Thule, a czego dowiemy się podczas przelotu sondy New Horizons?

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Reklama