Przejdź do treści

Trwa budowa nowego największego radioteleskopu na świecie

Wizja artystyczna – tak mniej więcej wyglądać będzie FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope). Źródło: Arxiv.
Konstruktorzy nowego chińskiego radioteleskopu mają za sobą ważny etap prac! Budowa instrumentu trwa od roku 2011, jednak właśnie teraz ukończono rozmieszczanie jego głównych paneli konstrukcyjnych. Radioteleskop nosi nazwę FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope).

W ostatni czwartek technicy zaczęli instalację trójkątnych paneli. Zbudowana z nich czasza przyćmi rozmiarami wszystkie istniejące anteny świata – będzie miała 500 metrów średnicy. Każdy trójkątny, równoboczny panel ma długość 11 metrów. Drugi obecnie na świecie z największych radioteleskopów, słynna antena z Arecibo (Puerto Rico) ma średnicę czaszy 305 metrów.

Radioteleskop będzie osadzony w dolinie położonej w depresji Karst, w chińskiej prowincji Guizhou. Zaletą tej lokalizacji jest duża odległość od miast i osad – w promieniu 5 kilometrów od anteny nie będzie praktycznie ludzi, ale także żadnych zakłóceń radiowych. 500-metrowy radioteleskop będzie bardzo czułym instrumentem, który potrzebuje niemal idealnej "ciszy radiowej", by odbierać precyzyjnie sygnały z dalekiego Kosmosu. Obszar ten jest też korzystny ze względu na gromadzenie się wód podziemnych, może ma z kolei uchronić radioteleskop przed wpływami środowiskowymi i klimatycznymi.

FAST jest od lat z nadzieją wyczekiwany przez naukowców z Chin, którzy do tej pory musieli bazować na danych obserwacyjnych pochodzących z drugiej ręki – m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Wu Xiangping, dyrektor generalny Chińskiego Towarzystwa Astronomicznego, twierdzi, że za jego pomocą Chińczycy będą w stanie odebrać najsłabsze i najdalsze sygnały radiowe w historii, a więc badać Wszechświat w całkiem nowy sposób. Co ciekawsze – naukowiec wierzy, że antena będzie też mogła brać udział w poszukiwaniu sygnałów radiowych wysyłanych przez obce cywilizacje.

Dla turystów jeszcze ciekawsze może być to, że projektanci wielkiego radioteleskopu przewidzieli możliwość jego zwiedzania i podziwiania. W planach jest platforma widokowa, którą inżynierowie budują obecnie na jednym ze wzgórz w otoczeniu anteny – będzie to prawdopodobnie najlepsze miejsce, by docenić fragment tej nowej, 500-metrowej konstrukcji patrzącej we Wszechświat.

 

Źródło: ifls.com

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 
Na zdjęciu: Wizja artystyczna – tak mniej więcej wyglądać będzie FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope). Źródło: Arxiv.

Reklama