Przejdź do treści

Trwa konkurs Hevelianum "W stronę gwiazd"

Grafika konkursu "W stronę gwiazd"

Do końca listopada można nadsyłać prace w konkursie kosmicznym dla uczniów szkół podstawowych "W stronę gwiazd", którego organizatorem jest Hevelianum. „Urania” jako partner konkursu zachęca do udziału!

Idea konkursu W stronę gwiazd narodziła się w 2019 roku przy okazji obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, którego temat przewodni brzmiał: „Księżyc: Brama do gwiazd”.

Żyjemy w dobie wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują, by człowiek wrócił na Księżyc, aby następnie ruszyć w kierunku czerwonej planety – Marsa. Równolegle wysyłane są w kosmos liczne sondy i łaziki, których celem jest odkrycie tajemnic naszego własnego Układu Słonecznego. Również w Polsce intensywnie rozwija się sektor kosmiczny, który cały czas poszukuje pracowników. Jest to zatem idealny moment, by przez zainteresowanie wielkimi wydarzeniami w przestrzeni kosmicznej zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na możliwość pracy tak przy wielkich, jak i mniejszych misjach kosmicznych.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie. Jedna obejmuje uczniów zerówek i klas 1–4 szkoły podstawowej, a druga uczniów klas 5–8 szkoły podstawowej. W pierwszej z nich zadaniem konkursowym jest stworzenie pracy plastycznej lub plakatu wypukłego na jeden z trzech zadanych tematów. Z kolei w drugiej uczestnicy powinni napisać prace pisemną opisującą projekt misji kosmicznej, w ramach jednego z trzech zakresów tematycznych. Prace można nadsyłać w językach polskim, angielskim i ukraińskim.

Konkurs wystartował 4 października 2022 roku, termin nadsyłania prac mija 30 listopada 2022 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi do 2 stycznia 2023 roku, czyli do kolejnej rocznicy urodzin Jana Heweliusza.

Jako nagrody w grupie młodszej przewidziano lornetkę astronomiczną, a w grupie starszej udział w obozie kosmicznym (Junior Space Camp), czyli tygodniowej symulacji misji kosmicznej w profesjonalnym Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów (Analog Astronaut Training Center), które jest jednym z partnerów konkursu.

Od tego roku konkurs jest też dostępny dla uczniów pochodzenia ukraińskiego uczących się w polskich szkołach. W konkursie mogą startować również osoby niewidzące i niedowidzące, przysyłając pracę w odpowiednio dostosowanej formie (szczegóły w regulaminie).

Organizatorem konkursu jest Hevelianum, a partnerami Analog Astronaut Training Center, Urania - Postępy Astronomii oraz Astronarium. Wśród patronów honorowych są m.im. Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) i Polska Agencja Kosmiczna (PAK).

Szczegóły poszczególnych zadań i więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu.

Więcej informacji

 

Opracowanie: Agnieszka Górska-Pukownik, Krzysztof Czart

Źródło: Hevelianum

 

Ilustracja:

Grafika konkursu "W stronę gwiazd". Źródło: Hevelianum

 

Reklama